wieczernik-rez-a-wajda

Wieczernik, reż. A. Wajda

Dramat Ernesta Brylla w reżyserii Andrzeja Wajdy. Nagranie zostało dokonane w Parafii Miłosierdzia Bożego w Warszawie podczas ostatniego z czternastu przedstawień „Wieczernika” w dniu 28 kwietnia 1985 r. Telewizyjna premiera odbyła się w kwietniu 1990 roku.

Dramat poetycki nawiązujący do tradycji misterium Zmartwychwstania Pańskiego. Uczniowie Chrystusa spotykają się w Wieczerniku – miejscu, w którym odbyła się Ostatnia Wieczerza. Po ukrzyżowaniu Chrystusa obawiają się represji i prześladowań. Omawiają swoje zachowania wobec Pana. Dowiadują się, że ciała Chrystusa nie ma w grobie. Jezus zjawia się w Wieczerniku. Nieobecny na miejscu Tomasz nie wierzy w zmartwychwstanie – chce dotknąć ran na ciele Jezusa.

Utwór Brylla, napisany w 1984 roku, został poddany ówczesnej cenzurze, zakazano jego publikacji oraz wystawiania na deskach teatru. Pomimo tego Andrzej Wajda z grupą wybitnych aktorów podjął decyzję o jego realizacji w Wielkanoc 1985 roku w kościele Miłosierdzia Bożego w Warszawie.

Dramat uczniów Chrystusa zagubionych wobec faktu ukrzyżowania oraz Zmartwychwstania Mistrza wciąż brzmi współcześnie, ponieważ w postawach owych uczniów możemy poszukiwać i odnajdywać samych siebie. Wieczernik jest ponadczasową odpowiedzią na próby ograniczenia wolności, zagrożenia bytu narodowego, czy utratę niepodległości.

Autor: Ernest Bryll
Reżyseria: Andrzej Wajda
Kostiumy: Krystyna Zachwatowicz

Obsada: Olgierd Łukaszewicz (Tomasz), Krystyna Janda (Maria Magdalena), Jarosław Kopaczewski (Piotr), Piotr Machalica (Jakub), Maciej Orłoś (Jan), Krzysztof Kolberger (Nieznajomy), Tadeusz Borowski (Nikodem), Tadeusz Chudecki (Uczeń), Mirosław Konarowski (Uczeń), Michał Bajor (Judasz)

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE