Arcyklasyka polskiej komedii, współczesne polskie dramaty współczesne oraz spektakle prezentujące wydarzenia z najnowszej historii naszego kraju – to propozycje Teatru Telewizji na wiosnę 2020 roku.
Pierwszą wiosenną premierą będzie „Wykapany zięć” (fot. TVP)
Ramówkę wiosenną 2020 Teatr Telewizji rozpocznie komediowo, spektaklem na żywo z Polskiego Centrum Komedii, Teatru Powszechnego w Łodzi sztuką: „Wykapany zięć” Krzysztofa Kędziory w reżyserii Pawła Szkotaka (16 marca). To komedia o „ludziach z bloku”, ukazująca perypetie współczesnej polskiej rodziny i międzypokoleniowe niesnaski. Autor w zabawny sposób udowadnia jak silną potrzebą jest znalezienie prawdziwej miłości i bliskości. Miłość jest w życiu najważniejsza i jest czymś więcej niż tylko dającym nam poczucie euforii szaleństwem hormonów. Paweł Szkotak do ukazania świata współczesnego polskiego blokowiska zastosował konwencję komiksowego skrótu i stworzył przedstawienie, które zachwyca umowną scenografią, doskonałą grą aktorską i bardzo ciekawą warstwą muzyczną.
Tydzień później, 23 marca (kilka dni przed przypadającym 27 marca Międzynarodowym Dniem Teatru) klasyka polskiej komedii: „Zemsta” Aleksandra Hrabiego Fredry w reż. Redbada Klynstry-Komarnickiego. W gwiazdorskiej obsadzie znaleźli się m.in.: Michał Czernecki (Cześnik Raptusiewicz), Rafał Zawierucha (Papkin), Grzegorz Mielczarek (Rejent Milczek), Ewa Bułhak ( Podstolina).
Polski dramat współczesny, który najwnikliwiej dotyka naszych spraw reprezentują: „Bezkrólewie” Wojciecha Tomczyka w reżyserii debiutującego w Teatrze TV Jerzego Machowskiego (z udziałem m.in. Andrzeja Mastalerza, Marcina Kwaśnego, Joanny Jeżewskiej, Krzysztofa Szczepaniaka, premiera 6 kwietnia) oraz „Trójkąt Bermudzki” – komedia Marka Kochana, którą autor napisał specjalnie dla Teatru Telewizji, w reżyserii Bodo Koxa. W spektaklu wystąpią m.in. Radosław i Cezary Pazurowie oraz Anna Karczmarczyk. Z kolei w maju czeka nas premiera nieznanej sztuki Mariana Hemara pt. „Cud biednych ludzi” w reżyserii Zbigniewa Lesienia.
Nie zapominamy o ulubionych przez widzów spektaklach historycznych. Krzysztof Magowski przygotowuje docu dramę, o znaczącym tytule: „Konferencja w Zakopanem 1939. Gestapo-NKWD”. Paweł Woldan jest reżyserem „Powołania” - spektaklu o czasach studenckich Karola Wojtyły, kiedy przyszły papież jest studentem, konspiratorem oraz aktorem w grupie teatralnej Mieczysława Kotlarczyka. Premiera „Powołania” odbędzie się 18 maja, z okazji Roku Jana Pawła II, na rocznicę stulecia jego urodzin (w obsadzie m.in: Józef Pawłowski, Adam Woronowicz, Piotr Głowacki, Przemysław Stippa i wielu innych). Zdjęcia powstają w Krakowie w miejscach związanych z życiem Karola Wojtyły.
Wiosnę w Teatrze Telewizji zamkniemy jubileuszowym, XX Festiwalem „Dwa Teatry” Sopot 2020, a na uroczystej, transmitowanej Gali Festiwalu poznamy najlepszych twórców sezonu 2019/2020.
Mecenasem Teatru Telewizji jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.