kwiecien-z-szekspirem

Kwiecień z Szekspirem

Na tegoroczny kwiecień przypada 400. rocznica śmierci Williama Szekspira (1564-1616). To okazja, by przypomnieć niektóre realizacje jego utworów scenicznych w Teatrze Telewizji. Pamięć starszych widzów i rejestry tytułów dawnych spektakli wskazują, że szekspirowskich realizacji było całkiem sporo. TVP Kultura i TVP Polonia przypomną z tej okazji kilka z nich.

Retrospektywę rozpocznie TVP Kultura 5.04 (wtorek) z zadziwiająco nowoczesną w formie, mimo upływu ponad czterdziestu lat od premiery (1974), inscenizacją „Romea i Julii” w reżyserii Jerzego Gruzy, z Krzysztofem Kolbergerem i ówczesną debiutantką Bożeną Adamek w rolach tytułowych. W kolejny wtorek (12.04) przypomniany zostanie „Otello” w reżyserii Andrzeja Chrzanowskiego, spektakl zrealizowany w roku 1981, który jednak premiery doczekał się dopiero trzy lata później (1984). Zrealizowany w formie bardziej tradycyjnej niż przedstawienie Gruzy, ściślej, także w scenografii, nawiązywał do formy tradycyjnego teatru. I również imponuje gwiazdorską obsadą – w roli Otella wystąpił Daniel Olbrychski, w roli Desdemony Joanna Pacuła, a Jagona zagrał Piotr Fronczewski.

Kolejne powtórki to spektakle z krótszą metryką, a więc zrealizowane w innej już stylistyce teatralno-telewizyjnej. 19.04 (wtorek) zobaczymy „Poskromienie złośnicy” (2005), a 24.04 (niedziela) „Burzę”, oba przedstawienia w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, w jego bardzo indywidualnych interpretacjach, nowatorskich i co do treści, i co do formy.

Cykl spotkań z Szekspirem zakończy TVP Kultura przedstawieniem „2007: Macbeth” Grzegorza Jarzyny (2006). Już sama modyfikacja tytułu poprzez dodanie do niego daty wskazuje, że reżyser poszedł jeszcze dalej w uwspółcześnieniu sensów tragedii, umieszczając jej akcję w wojennym Iraku.

A w międzyczasie (10.04, niedziela) TVP Polonia przypomni „Juliusza Cezara” w reżyserii Jana Englerta (2006), z nim samym w roli tytułowej. To spektakl dość tradycyjny w formie, choć we współczesnych strojach, zrealizowany w scenerii ogrodów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Krzysztof Lubczyński

VOD

Informacje kulturalne, 23.04.2025

Informacje kulturalne, 16.04.2025


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE