dzien-z-teatrem-polskiego-radia

Dzień z Teatrem Polskiego Radia

W niedzielę, 28 czerwca, organizatorzy zapraszają do sopockiego Teatru Atelier, Aleja Franciszka Mamuszki 2.

Prowadzenie: Krzysztof Sielicki
TEATR POLSKIEGO RADIA „NA ŻYWO”:

godz. 11.00
DRUGI POKÓJ Zbigniewa Herberta

Reżyseria – Paweł Łysak
Realizacja akustyczna – Paweł Szaliński

Występują – Paulina Holtz (Ona), Michał Sitarski (On)

Miejscem akcji jest pokój zajmowany przez młode małżeństwo. Za ścianą, w tytułowym drugim pokoju, przebywa staruszka, zastraszona przez młodych sfingowanym listem z urzędu, wzywającym ją do opuszczenia mieszkania. Przez kilkadziesiąt godzin Ona i On nasłuchują odgłosów zza ściany, pragnąc przekonać się, czy ich „uciążliwa” sąsiadka jeszcze żyje. Do pokoju jednak nie wchodzą, milcząco zgadzając się na śmierć staruszki. Gdy ta umiera, oboje planują przejęcie i remont upragnionego pokoju...

Bezpośrednio po spektaklu zapraszamy na spotkanie i prelekcję przygotowaną przez Wacława Tkaczuka, dziennikarza, krytyka literackiego, poetę i wieloletniego kierownika literackiego Teatru Polskiego Radia na temat autorów polskiej szkoły słuchowiskowej w latach 1970-1980.

godz. 12.30
DZISIAJ SIĘ TAK NIE TAŃCZY Ireneusza Iredyńskiego

Reżyseria – Waldemar Modestowicz
Realizacja akustyczna – Maciej Kubera

Występują – Andżelika Kurowska (Dziewczyna), Grzegorz Damięcki (Mężczyzna)

Słuchowisko Ireneusza Iredyńskiego to historia intymnego spotkania rozgoryczonego dojrzałego mężczyzny z 20-letnią studentką matematyki. Bohaterowie pokazują sobie nieznane dotąd światy. Radość i entuzjazm dziewczyny są skonfrontowane z wycofaniem i dojmującą samotnością mężczyzny.

Po spektaklu „Dzisiaj się tak nie tańczy” referat wygłosi Janusz Łastowiecki, literaturoznawca, doktorant Uniwersytetu Zielonogórskiego, krytyk radiowy i teatralny, pasjonat sztuki radiowej. Swój referat zatytułował „Mówić o radiu – mówić radiem”.

godz. 14.00
SŁUCHOWISKO Ireneusza Iredyńskiego

Reżyseria – Jan Warenycia
Realizacja akustyczna – Paweł Szaliński

Występują – Dorota Landowska (Ona), Marcin Troński (On), Katarzyna Tatarak (głos sekretarki)

Przy okazji nagrania słuchowiska w studiu radiowym spotyka się para ludzi, którzy przed kilkunastoma laty byli razem. On jest reżyserem, ona aktorką, która podróżowała po prowincji, a obecnie szuka pracy w stolicy. W trakcie rozmowy kobieta wyrzuca swojemu dawnemu partnerowi, że gdy była w ciąży, on zmusił ją do aborcji. Czytane przez aktorkę fragmenty sztuki stanowią świetny komentarz do aktualnej sytuacji prywatnej bohaterów.

Po „Słuchowisku” dr Joanna Bachura-Wojtasik, badaczka współczesnej kultury, adiunkt w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego, autorka wielu publikacji z zakresu teorii i interpretacji sztuki słuchowiskowej zaprasza na spotkanie, w czasie którego wygłosi referat pt. Historie opowiadane dźwiękiem. O literaturze i formach pogranicznych w Teatrze Polskiego Radia.

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE