filmy-i-gitary-w-krakowie

Filmy i gitary w Krakowie

!!! pusty LEAD !!!

Filmy i gitary w Krakowie

Filmy i gitary w Krakowie

środa, 23 listopada, godz. 17.00

Pocztówki ze świata - Piękna słoneczna Italia - Nad Adriatykiem

Spotkanie z Władysławem Grodeckim - podróżnikiem, przewodnikiem i kartografem,

bogato ilustrowane slajdami.

Sala Teatralna

bilet: 3 zł

czwartek, 24 listopada, godz. 18.00

Recital gitarowy - Paweł Kwaśny i Jewgienij Sztepa

Listopadowy koncert jest inauguracją nowego cyklu muzycznego w Dworku Białoprądnickim - w ostatni czwartek miesiąca Paweł Kwaśny zaprasza artystów polskich lub zagranicznych grających solo oraz w różnorodnych zespołach, ale zawsze z udziałem gitary. Celem wieczorów jest popularyzacja tego pięknego, a wciąż mało znanego instrumentu. Oprócz muzyki klasycznej, prezentowana będzie również tradycyjna muzyka różnych krajów, na przykład Ameryki Łacińskiej czy Hiszpanii.

Paweł Kwaśny - pomysłodawca i gospodarz cyklu. Absolwent klasy gitary w Institut fur Musik w Otto von Gurericke Universitat w Magdeburgu, obecnie student Krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie gitary as. Michała Nagy'a.



Ma na swym koncie kilka nagród na konkursach gitarowych, z których najważniejsze to wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej w Krakowie w 1993 r., III miejsce na ogólnopolskim konkursie w Kielcach w 1994 r., II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie w Sanoku w 1996 r. oraz w tym samym roku III nagroda na konkursie gitarowym w Koszalinie. W 2004 roku został stypendystą Gemeinschaft für Wissenschaft und Kultur in Mittel - und Osteuropa. Uczestniczył ponadto w wielu kursach mistrzowskich pod kierunkiem takich muzyków jak Pepe Romero, Eduardo Catemario, Abel Carlevaro, Marco Tamayo, Roland Dyens, Carlo Marchione., Leszek Potasiński.Występuje w zespole grającym tradycyjną muzykę argentyńską.

Jewgienij Sztepa -wspaniały ukraiński gitarzysta, absolwent konserwatorium w Doniecku w klasie gitary profesora Walerego Iwko.

W programie: muzyka hiszpańska, włoska i latynoamerykańska.

Sala Kominkowa

Wstęp wolny

Filmy i gitary w Krakowie

Filmy i gitary w Krakowie

niedziela, 27 listopada, godz. 17.00



Twarze Teatru, Twarze Ekranu - Zapiski Oficera Armii Czerwonej - Monodram w wykonaniu Piotra Cyrwusa

Przedstawienie oparte jest na prozie Sergiusza Piaseckiego. Opowiada o problemie jednostki w czasie wojny.

Starszy lejtnant, Michaił Zubow, 14 września 1939 roku wkracza do burżuazyjnej Polski. Dla człowieka wychowanego w systemie totalitarnym Polska to kraj samych sprzeczności i dziwów. Lejtnant interpretuje rzeczywistość po swojemu. Na pierwszy rzut oka postrzegany przez niego świat jest groteskowy i komiczny. Czas jednak jest nieubłagany, wypadki wojenne doświadczają naszego bohatera. To wszystko można zobaczyć w monodramie Piotra Cyrwusa, cenionego aktora Narodowego Teatru Starego w Krakowie, znanego szerszej publiczności z roli z Ryśka w popularnym serialu TVP "Klan".



O książce:



Książka Sergiusza Piaseckiego "Zapiski oficera Armii Czerwonej" jest dziennikiem porucznika Michaiła Zubowa, tytułowego oficera Armii Czerwonej. Dziennik rozpoczyna się 22 września 1939 r., czyli pięć dni po rozpoczęciu przez wojska radzieckie działań przeciwko państwu polskiemu i jest relacją jego "przygód" na Wileńszczyźnie.

Jest także próbą przybliżenia, w jaki sposób może myśleć niewykształcony, indoktrynowany przez całe życie człowiek, któremu propaganda komunistyczna wbijała do głowy idiotyzmy o polskim kapitalizmie i ucisku mas pracujących w zachodniej Europie i Ameryce.

Satyra ta jest opisem polskiej rzeczywistości na Kresach widzianej oczami "wyzwolicieli". Sergiusz Piasecki w humorystycznej formie pokazał zderzenie się dwóch różnych światopoglądów. Pierwsze wydanie cieszyło się wielką popularnością na emigracji. Akcja książki odzwierciedla polską tragedię - tak ludzką jak i kultury - pod zmieniającymi się okupacjami, na tle których ten czerwony "bohater", zmieniał kolor zależnie od sytuacji, co znacznie mu ułatwił jego zmechanizowany system myślenia i brak wysubtelnionych uczuć.

O autorze:

Sergiusz Piasecki już w okresie dwudziestolecia należał do bardzo popularnych pisarzy. Jego powieści (oparte na własnych przeżyciach) "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy", "Piąty etap" i "Bogom nocy' również cieszyły się wielką poczytnością, o czym świadczą nie tylko liczne wydania krajowe, ale również tłumaczenia. Piasecki okres 1939-1944 spędził na Kresach, a od 1946 znalazł się na emigracji - początkowo we Włoszech, następnie w Anglii.

Przebywając na emigracji dalej pisał, jednak należał do przeciwników PRL-u i jego powieści mogły się ukazywać tylko w oficynach emigracyjnych, a od lat osiemdziesiątych również w tzw. drugim obiegu w kraju. Najczęściej publikowaną przez wydawnictwa niezależne pracą (a więc najpopularniejszą) były "Zapiski oficera Armii Czerwonej".

Piotr Cyrwus, grający Michaiła Zubowa: na co dzień aktor Starego Teatru w Krakowie. Występuje w takich sztukach jak: "Wariacje enigmatyczne" "Szkoła żon", "Sto lat kabaretu" oraz "Śleboda, czyli powaby życia" w teatrze STU. "Mam też swoje przedstawienia - Emigrantów Mrożka czy "Zapiski oficera Armii Czerwonej" i z tymi przedstawieniami jeżdżę po całej Polsce - mówi aktor.

Sala Teatralna

Bilety 15 zł.

Filmy i gitary w Krakowie

Filmy i gitary w Krakowie

Poniedziałek, 28 listopada, godz. 18.00



Nagliskałki Gdy kurtyna opada - recital Katarzyny Nowak

... Gdy kurtyna opada jest taka magiczna chwila w teatrze .milkną brawa, gaśnie światło, publiczność wraca do domów... za kurtyną życie nadal trwa. Meble wymieniają spojrzenia z rekwizytami, Cylinder się kłania Sukni Wieczorowej, budzą się dusze w Manekinach... Jest wtedy trochę strasznie i groźnie, trochę wesoło, trochę tęsknie z odrobiną humoru i szczyptą fantazji... mieszają się nastroje...

Pomysł na recital zrodził się u Katarzyny Nowak, wówczas studentki PWST w Krakowie, po obejrzeniu recitalu Moniki Szalaty "Po spektaklu" w reż. Jana Buchwalda.

Wystąpią: Katarzyna Nowak, Marcin Kobierski, Jarosław Olszewski

Opracowanie muzyczne: Janusz Bogacki

Ruch sceniczny: Krzysztof Jędrysek

Scenariusz: Katarzyna Nowak

Piwnice

Wstęp wolny

Wtorek, 29 listopada, godz. 18.00



Klub Filmowy W drodze - zagubieni w przestrzeni...

Analiza fragmentów filmu Alicja w miastach (1973 r.) Wima Wendersa.

Prowadzenie: Urszula Tes

Od połowy 2002 roku wszyscy kochający film spotykają się raz w miesiącu we wtorkowe wieczór, aby zapoznać się z historią kina polskiego i światowego. Spotkaniom z cyklu Klub Filmowy towarzyszą pokazy fragmentów wybranych dzieł filmowych. O sztuce obrazu, trendach w świecie filmu, pasjach znanych reżyserów, genezie największych dzieł filmowych opowiada z wielkim zaangażowaniem Urszula Tes - filmoznawca, doktorantka Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, autorka książki Kino Johna Cassavetesa.

Wstęp na spotkania jest wolny.

Sala Teatralna

wstęp wolny

Wtorek, 29 listopada, godz. 18.00



Spotkania z operą i nie tylko. Koncert pt. Salonowa muzyka Europy w wykonaniu Salonowej Orkiestry Zdrojowej z Buska Zdroju



Patrycja Jarosz - koncertmistrz

Marta Poliszot - sopran

Jan Migała - śpiew i prowadzenie

Salonowa Orkiestra Zdrojowa powstała w 1947 r. Początkowo był to zespół wieloosobowy wykonujący koncerty promenadowe w Parku Zdrojowym w sezonie wiosenno-letnim. Od 1952 r. z inicjatywy prof. Jana Krzesimowskiego utworzono Orkiestrę grającą codziennie, przez 24 dni dla turystów, mieszkańców i kuracjuszy.

Dziś salonowa Orkiestra Zdrojowa wykonuje rocznie 90 koncertów dla kuracjuszy i mieszkańców Buska. Bierze udział w festiwalach muzycznych oraz koncertach promujących miasto i uzdrowisko. W latach 1998 i 1999 podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Uzdrowiskowej w Polanicy Zdroju zdobyła główne nagrody oraz nagrodę publiczności, a w roku 2001 jako dwukrotny zwycięzca, zainaugurowała kolejny festiwal. W październiku 1999 r. w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej - Wrocław'99 wystąpiła z szeregiem koncertów między innymi w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego, w Żarach, w Oleśnicy oraz w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu Opolskim. Orkiestra jest "ambasadorem" miasta i uzdrowiska w różnych częściach Polski, ale także cieszy się znakomitą opinią wśród słuchających jej obcokrajowców. Niebywała popularność Salonowej Orkiestry Zdrojowej bierze się z profesjonalizmu muzyków, świetnego repertuaru, znakomitego wykonania i prezencji.

Obecny skład Salonowej Orkiestry Zdrojowej:

Patrycja Jarosz (skrzypce) w zespole od 1998

Bogusław Kawula (flet) w zespole od 1999

Stanisław Olko (klarnet) w zespole od 1997

Alina Grochala (wiolonczela) w zespole od 1997

Paweł Korepta (fortepian, organy) w zespole od 1998

Roman Chrobot (perkusja) w zespole od 1960

Piotr Herok (kontrabas, akordeon) w zespole od 1967

Soliści Salonowej Orkiestry Zdrojowej:

Jan Migała - baryton, Marta Poliszot - sopran

Cykliczne koncerty "Spotkania." są kier

owane do miłośników opery, operetki i musicalu. Gwiazdami wieczoru byli m.in.: Ewa Warta-Śmietana, Karin Wiktor-Kałucka, Bożena Zawiślak-Dolny, Renata Żełobowska-Orzechowska i Marta Poliszot. Gospodarzem "Spotkań..." jest artysta Opery Krakowskiej - Jan Migała.

Sala Kominkowa

Bilety 15 zł.



Wystawy:

Stała Galeria Fotografii- Fotografia panoramiczna - Joanna Kulis. Wystawa czynna do 30 listopada.

Prezentowane zdjęcia powstały w trakcie plenerów fotograficznych w Krakowie, Wenecji, Rzymie, Pradze i Fuerteveturze w ramach Warsztatów Fotograficznych, które od wielu lat prowadzi w CK Dworek Białoprądnicki Włodzimierz Płaneta.

Joanna Kulis

Fotografuje aparatem panoramicznym od trzech lat. Działa w Grupie CZAS-B. Jest współrealizatorką wystaw: Podaruj Dzieciom Uśmiech, Ciało Uliczne, Wenecja w Krakowie, Rzym w Krakowie. W lutym 2006 roku w piwnicach Dworku planuje drugą wystawę autorską Karnawał w Wenecji.

120° to kąt widzenia obiektywu w aparacie Horizon 202 - nasze oko rozpoznaje przedmioty w zakresie 35° do 45°, poza tym obszarem dostrzegamy jedynie bezkształtne plamy. Każdy z nas, krążąc wokół własnych spraw, zawęża swoje pole koncentracji do planów najbliższych. Czasem, podobnie jak w życiu, to co najważniejsze dzieje się gdzieś na skraju kadru, postrzegane jedynie kątem oka. Większa przestrzeń pozwala opowiedzieć dłuższą historię. Aparat, aby zarejestrować zdjęcie musi wykonać ruch obiektywem podobny do tego, jaki wykonujemy głową przesuwając wzrok po horyzoncie. Czas zostaje rozciągnięty pomiędzy brzegami klatki, powstaje swoisty skan rzeczywistości.

"Wyzwaniem dla mnie są sytuacje dynamiczne. Efekt zdjęciowy zależny jest wtedy od kierunku ruchu modela - zgodnego lub przeciwnego z kierunkiem, w którym porusza się obiektyw. Fotografia panoramiczna wymaga sporej uwagi, panowanie nad kadrem jest w mniejszym stopniu intuicyjne, często staje się procesem reżyserowanym. Początkowo w moich fotografiach dominował pejzaż - temat idealny dla aparatu panoramicznego, z dużym oporem przyjmowałam w kadrze obecność ludzi. Przełomem stała się realizacja fotografii na wystawę "Ciało uliczne", powstało pierwsze zdjęcie, od początku wymyślone i zaplanowane. Od pewnego czasu człowiek staje się najważniejszym elementem moich fotografii. Często rolę modeli pełnią moi najbliżsi, i chociaż nie umieszczam ich w centrum kadru wiem, że są obok mnie..."



Joanna Kulis





Piwnice



galeria czynna: we wtorki i czwartki w godz.10.00-21.00

pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym tel. 415- 02- 03



dodatkowe informacje:



Włodzimierz Płaneta



www.planetaw.com



Galeria Dworek. Wystawa fotografii Marcina Urbana Białoprądnicki Teatr Ogrodowy 2005. Czynna do końca listopada



Fotografie

zaprezentowane na wystawie są dokumentacją wydarzeń, które miały miejsce w czasie tegorocznego Białoprądnickiego Teatru Ogrodowego. Na plenerowej scenie Dworku i na Sali Teatralnej w poniedziałkowe wieczory lipca i sierpnia odbyło się 9 spektakli, wystąpili m.in.: Andrzej Róg, Ziuta Zającówna, Marta Bizoń, artyści Teatru Psychodelii Absolutnej, Kabaretu Korba, Stowarzyszenia Proscenium i Stowarzyszenia Dialog.



Sala Złota

Wstęp wolny

www.dworek.krakow.pl



Plan dojazdu: http://plan.naszemiasto.pl/plan_1_8643.html



VOD

Informacje kulturalne, 23.04.2025

Informacje kulturalne, 16.04.2025


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE