nie-zyje-rezyser-andrzej-trzosrastawiecki

Nie żyje reżyser Andrzej Trzos-Rastawiecki

W wieku 85 lat zmarł Andrzej Trzos-Rastawiecki, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych i fabularnych, m.in. „…Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie…”, "Zapis zbrodni”, serialu „Marszałek Piłsudski” oraz obrazów poświęconych Janowi Pawłowi II – „Pielgrzym” i „Credo”.

Dorobek artystyczny Trzosa-Rastawieckiego liczy kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i 10 fabularnych. W większości swoich dokumentów, jak „Pawiak”, „Enigma” czy "Ballada o prawdziwym kłamstwie”, Andrzej Trzos-Rastawiecki wystąpił w roli scenarzysty i reżysera. Był ceniony za warsztat i twórczą wrażliwość. W 1997 roku nakręcił film dokumentalny „Pułkownik Kukliński”, w którym ukazał mało znane wówczas fakty wyjaśniające motywy działania pierwszego polskiego oficera w NATO. Od 1991 roku reżyser przewodniczył Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

Andrzej Trzos-Rastawiecki był laureatem licznych wyróżnień, między innymi II nagrody na festiwalu filmowym w Guadalajarze za obraz „Egzamin”, kilku międzynarodowych nagród za film „Zapis zbrodni” oraz Nagrody Specjalnej Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku za obraz „…Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie...”. W 2013 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznanym za wybitne zasługi dla kultury oraz w rozwój polskiego kina dokumentalnego.

Źródło: TVP Info

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE