odszedl-kazimierz-kutz

Odszedł Kazimierz Kutz

Jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, scenarzysta, członek założyciel Stowarzyszenia Filmowców Polskich, związany całe życie z Górnym Śląskiem twórca m.in."Perły w koronie", "Soli ziemi czarnej" i Paciorków jednego różańca" zmarł w wieku 89 lat.

Kazimierz Kutz wyreżyserował ponad 20 filmów fabularnych, z czego sześć o Górnym Śląsku. Zrealizował m.in. filmową trylogię śląską „Sól ziemi czarnej” (1969), „Perła w koronie” (1971), „Paciorki jednego różańca” (1979), za który otrzymał Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1980 na 7. FPFF.

Drugi raz Grand Prix dostał w 1994 na 19. FPFF za film „Zawrócony”. Kazimierz Kutz zrealizował także wiele przedstawień dla Teatru Telewizji. Festiwalu Po W tryptyku śląskim wykorzystał własne scenariusze. Pierwszy z obrazów – „Sól ziemi czarnej”, zaliczany jest do klasyki polskiego kina. Opowiada o pierwszym, zakończonym klęską powstaniu śląskim 1920 r. Akcja kolejnego – „Perły w koronie” – rozgrywa się w latach 30. XX wieku. W ostatniej części, zatytułowanej „Paciorki jednego różańca” reżyser opowiedział historię żyjącego współcześnie górnika emeryta. Kazimierz Kutz nakręcił też film „Śmierć jak kromka chleba”, poświęcony tragedii w kopalni Wujek.

Reżyser, urodzony na Górnym Śląsku i od dziecka związany z tradycją tego regionu, stworzył w swoich filmach realistyczny portret Ślązaków.

– Jeśli się uprawia taki zawód, jak ja uprawiam, to trzeba to poświadczyć, to znaczy trzeba opisać, czy wyartykułować to, skąd się człowiek wziął – mówił na antenie Polskiego Radia.

W latach 90. popularność zyskał „Pułkownik Kwiatkowski”, w którym Kazimierz Kutz przedstawił czasy stalinowskie w konwencji przygodowo-komediowej. W latach 90. powstały także trzy filmy telewizyjne: „Straszny sen Dzidziusia Górkiewicza” będący kontynuacją „Eroiki” Andrzeja Munka, „Zawrócony” o czasach stanu wojennego oraz serial „Sława i chwała” na podstawie powieści Jarosława Iwaszkiewicza.

Był senatorem IV, V, VI i VIII kadencji (1997–2007, 2011–2015), w latach 2001–2005 wicemarszałkiem Senatu V kadencji, w latach 2007–2011 posłem na Sejm VI kadencji.

źródło: TVP INFO, IAR

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE