roma-alfonsa-cuarona-zwyciezca-75-festiwalu-filmowego-w-wenecji

"Roma" Alfonsa Cuaróna zwycięzcą 75. festiwalu filmowego w Wenecji

Nagrodę Złotego Lwa na 75. festiwalu filmowym w Wenecji otrzymał w sobotę film "Roma" Alfonsa Cuaróna z Meksyku. Film na motywach autobiograficznych przedstawia życie w stolicy ojczyzny reżysera. Nagrodę przyznało jury, w którym zasiadała Małgorzata Szumowska.

Przewodniczącym jury był meksykański reżyser, laureat Oscara i zwycięzca z Wenecji sprzed roku Guillermo del Toro.

Czarno-biały film Cuaróna, który wygrał jubileuszową edycję festiwalu, oczarowuje i wzrusza - podkreśla krytyka, zwracając uwagę na jego styl nawiązujący do włoskiego realizmu. Roma to nazwa dzielnicy w meksykańskiej metropolii, gdzie rozgrywa się akcja w latach 70. zeszłego wieku.

Srebrny Lew za reżyserię przypadł Jacquesowi Audiardowi za "The Sisters Brothers", francusko-belgijsko-rumuńsko-hiszpański western komediowy.

Grand Prix jury otrzymał brytyjsko-irlandzko-amerykański film "The Favourite" w reżyserii Greka Yorgosa Lanthimosa. Jest to XVIII-wieczna opowieść o brytyjskim dworze królewskim. Odtwórczyni roli królowej Anny Olivia Colman otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki.

Najlepszym aktorem został Willem Dafoe, który zagrał Vincenta van Gogha w filmie "At Eternity's Gate", przedstawiącym ostatnie dni życia genialnego malarza.

Swoją specjalną nagrodę jury wręczyło Australijce Jennifer Kent za film "The Nightingale".

Nagrodę imienia Marcella Mastroianniego za najlepszy debiut aktorski dostał Baykali Ganambarr za rolę w "The Nightingale".

Bracia Coen, twórcy westernu "The ballad od Buster Scruggs", zostali nagrodzeni za najlepszy scenariusz.

Nagrodą za najlepszy debiut uhonorowano Syryjkę Soudade Kaadan za film "Dzień, w którym straciłem mój cień".

Jako najlepszego reżysera w sekcji Horyzonty nagrodzono Emira Baigazina, autora filmu "Ozen". Film młodego reżysera z Kazachstanu przedstawia rodzinną historię z jego kraju, której bohaterami jest pięciu braci.

W trakcie festiwalu Złote Lwy za całokształt twórczości otrzymali brytyjska aktorka Vanessa Redgrave i kanadyjski reżyser David Cronenberg.

źródło: PAP

VOD

The Smashing Pumpkins – Oceania Live at NYC

Videofan, Zygmunt Rytka


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE