houellebecq-rubinstein-i-rymkiewicz-w-swiatecznym-wydaniu-tygodnika-tvp

Houellebecq, Rubinstein i Rymkiewicz w świątecznym wydaniu Tygodnika TVP

Najnowsza porcja tekstów z dziedziny kultury, sztuki, historii i szeroko rozumianych zmian cywilizacyjnych - jak w każdy piątek czeka na portalu Tygodnika TVP.

świąteczne wydanie Tygodnika TVP

świąteczne wydanie Tygodnika TVP

W świątecznej edycji Tygodnik TVP jak w każdy piątek proponuje teksty wnikliwie analizujące rzeczywistość: poważną publicystykę, eseje, analizy społeczno-kulturowe, ale także lżejsze formy, reportaże, reportaże historyczne, wywiady i felietony.

W tym tygodniu można przeczytać m.in. o nieznanej historii Muminków Tove Jansson, przy okazji premiery (od 22 grudnia w kinach) polsko-fińskiego filmu animowanego „Magiczna zima Muminków” bazującego na oryginalnych materiałach sprzed 40 lat. Filip Memches nakreślił portret znanego w Polsce głównie dzięki "Cząstkom elementarnym" francuskiego pisarza Michela Houellebecqa (premiera dokumentu "Przeżyć: Metoda Houellebecqa” z udziałem m.in. Iggy'ego Popa 25 grudnia w TVP Kultura). W grudniu 2017 roku mija 35 lat od śmierci Artura Rubinsteina, a w styczniu 2018 - 131 lat od urodzin wirtuoza. Z tej okazji w Tygodniku pogłębiona historia jego burzliwych losów. Wielbiciele poezji Jarosława Marka Rymkiewicza docenią jego sylwetkę autorstwa Mikołaja Mirowskiego, który skupia się na wizji Polski i polskości w twórczości i wypowiedziach bohatera swojego tekstu. "Polskość to jest straszna siła duchowa i to nie my ją wybieramy, bo nie możemy tu niczego wybierać. To ona nas wybiera, ona chce nas mieć i wtedy nas wybiera." - mówi poeta.

Więcej materiałów na portalu  Tygodnika TVP.

VOD

Oskar Kolberg – życie i pasja

Penelopa – film dokumentalny


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE