jacek-kowalski-laureatem-nagrody-literackiej-im-jozefa-mackiewicza

Jacek Kowalski laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza

Jacek Kowalski, autor książki "Sarmacja. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy", został tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza - ogłoszono w sobotę, w Święto Niepodległości.

Jacek Kowalski, autor książki "Sarmacja. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy", został tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza - ogłoszono w sobotę, w Święto Niepodległości. Wyróżnienie otrzymał Jacek Komuda za powieść "Hubal".

"Sarmacja. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy" (Zona Zero) Jacka Kowalskiego w założeniu jest próbą zweryfikowania obiegowych opinii na temat Sarmacji. Książkę podzielono na cztery części, w których autor zmierzył się łącznie z pięćdziesięcioma mitami. Kowalski pokazuje m.in. że słynna sarmacka anarchia, która miała być głównym powodem upadku Rzeczpospolitej to w sporym stopniu mit, stworzony przez zaborców na długo po upadku kraju. Sarmatom tradycyjnie przypisuje się fanatyzm, nietolerancję, płytką religijność, co zdaniem Kowalskiego, nie do końca jest prawdą.

Wyróżnienie otrzymał Jacek Komuda za "Hubala" (Fabryka Słów). Poza laureatami nagrody głównej i wyróżnienia w tym roku do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza nominowane były książki: "Rąbek Królestwa" Leszka Elektorowicza (ARCANA), "Krew na naszych rękach" Pawła Lisickiego (Fabryka Słów), "Galicyanie" Stanisława Aleksandra Nowaka (W.A.B.), "Awangardowy konserwatyzm" Pawła Rojka (Ośrodek Myśli Politycznej), "Człowiek i twórczość. Szkice z filozofii kultury" Ks. Jana Sochonia (Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu) oraz "Ikony. Opowieść o terrorystach" Stefana Turschmida (Rebis).

Nagroda im. Józefa Mackiewicza po raz pierwszy została wręczona w 2002 roku. Przyznawana jest dziełom ze względu na ich walory literackie oraz tematykę - ważną kulturowo, społecznie lub politycznie. Do konkursu zgłaszane są zarówno utwory literackie, jak i publicystyczne. Tradycyjnie nagroda im. Józefa Mackiewicza wręczana jest 11 listopada.

Źródło: PAP

VOD

Oskar Kolberg – życie i pasja

Penelopa – film dokumentalny


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE