w-rocznice-niepodleglosci-specjalne-wydanie-konkursu-chopinowskiego-na-historycznych-fortepianach

W rocznicę niepodległości - specjalne wydanie konkursu chopinowskiego na historycznych fortepianach

We wrześniu przyszłego roku odbędzie się organizowany przez Telewizję Polską razem z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na instrumentach historycznych. Impreza uświetni obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pierwszy konkurs zaplanowany jest na wrzesień 2018 roku i odbędzie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Kolejne będą organizowane co pięć lat. Konkursowi przyświeca idea przywracania autentycznego brzmienia dziełom Fryderyka Chopina.

– Nie ma lepszego nośnika polskiej marki niż Chopin i nie ma lepszego nośnika marki Chopin niż konkurs chopinowski. Wydało nam się naturalnym, że jako Telewizja Polska razem z Narodowym Instytutem Chopina chcemy zrobić specjalne wydanie konkursu chopinowskiego. Planowo 18. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Warszawie wypada w 2020 r., ale rok 2018 jest dla nas szczególny – podkreśla Mateusz Matyszkowicz. - Każdy członek elity opiniotwórczej na świecie śledzi warszawskie, chopinowskie zmagania konkursowe pianistów, nie ma więc lepszego sposobu na zakomunikowanie im stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę niż konkurs chopinowski. Przekaz, który chcielibyśmy wysłać światu jest następujący: Polska jest krajem Fryderyka Chopina, jednego z najlepszych kompozytorów w historii – dodaje.

Konkurs będzie relacjonowany na antenach Telewizji Polskiej. - Silne włączenie się w organizację I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach dawnych i, naturalnie, transmisja konkursu na antenach TVP to nasza misja, nasz obowiązek i zaszczyt. – powiedział prezes TVP S.A. Jacek Kurski.

Uczestnikami konkursu mają być pianiści z całego świata, w wieku od 18 do 35 lat. Ich grę ocenią znakomici przedstawiciele współczesnego świata muzycznego, należący jednocześnie do grona najwybitniejszych specjalistów z zakresu wykonawstwa historycznego. Harmonogram przewiduje trzy etapy: pierwszy i drugi to recitale solowe, których repertuar – oprócz dzieł Chopina – będzie obejmował wybrane utwory Jana Sebastiana Bacha, a także polonezy polskich kompozytorów tworzących w pierwszej połowie XIX wieku.

W trzecim etapie sześciu finalistów wykona wybrane przez siebie utwory Chopina z orkiestrą, a towarzyszyć im będzie doskonale znana polskiej publiczności legendarna Orkiestra XVIII Wieku. A uczestnicy konkursu zagrają na instrumentach z czasów Fryderyka Chopina. Będą mieli do dyspozycji fortepiany historyczne z kolekcji Instytutu – Erard z 1838, 1849 i 1855, Pleyel z 1848 i 1854, Broadwood z 1843 – oraz kopie instrumentów z epoki, w tym instrument specjalnie zamówiony na Konkurs: kopię warszawskiego instrumentu Chopina, Buchholtza.

Tak jak w przypadku ubiegłorocznego 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, w trosce o najwyższej jakości przekaz streamingowy całego konkursu powstanie nowoczesna i bogata w informacje dedykowana mu platforma internetowa.

Źródło: TVP Info

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE