lajos-plfalvi-laureatem-nagrody-transatlantyk-2017

Lajos Pálfalvi laureatem nagrody Transatlantyk 2017

Podczas transmitowanej w TVP Kultura w piątek 9 czerwca gali wręczono nagrodę dla wybitnego popularyzatora literatury polskiej za granicą.

Nagrodę wręczono podczas uroczystości w Tetrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Gala uświetniła odbywający się w tym mieście Światowy Kongres Tłumaczy Literatury Polskiej, organizowany co cztery lata przez Instytut Książki.

Kapituła pod przewodnictwem dyrektora Instytutu Książki Dariusza Jaworskiego, w skład której w tym roku weszli Stanley Bill, Laurence Dyèvre, Ksenia Starosielska, Ewa Thompson, Maciej Urbanowski i Alois Woldan jako laureata 2017 roku wskazała Węgra Lajosa Pálfalviego, tłumacza, krytyka i historyka literatury.

Jak zaznaczono w laudacji, Lajos Palfalvi (ur. 1959) to węgierski historyk literatury, dzięki którego pracy translatorskiej od połowy lat osiemdziesiątych XX wieku systematycznie publikowane są na Węgrzech najważniejsze i najbardziej aktualne dzieła polskiej literatury pięknej i szeroko pojętej humanistyki - w sumie 55 wydań książkowych.

Gratulacje i podziękowania w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy złożył laureatowi prezydencki minister Wojciech Kolarski. Prezydent napisał też list do uczestników gali wręczenia Nagrody Transatlantyk oraz Światowego Kongresu Tłumaczy Literatury Polskiej, w którym podziękował im za udział w tym ważnym dla polskiej kultury spotkaniu i wyraził uznanie i wdzięczność „za wielki twórczy trud przyswajania dorobku polskich autorów czytelnikom zagranicznym”.

Lajos Pálfalvi dziękując za nagrodę zażartował, że nie jest prawdą, że zmonopolizował rynek literatury polskiej na Węgrze, nie pozostawiając nic dla innych tłumaczy. „To jest wielki zaszczyt, który oczywiście zobowiązuje. Cała ta gala i kongres tłumaczy świadczy o tym, że Polacy traktują swoją obecność na świecie bardzo poważnie i są przekonani o tym, że literatura polska rzeczywiście ma coś do powiedzenia dla całego świata. My z kolegami cieszymy się, że możemy w tym grać jakąś rolę” - zaznaczył.

Dotychczasowi laureaci nagrody to: Henryk Bereska (2005), Anders Bodegard (2006), Albrecht Lempp (2007), Ksenia Starosielska (2008), Biserka Rajczic (2009), Pietro Marchesani (2010), Vlasta Dvoraczkova (2011), Yi Lijun (2012), Karol Lesman (2013), Bill Johnston (2014), Laurence Dyevre (2015), Constantin Geambasu (2016).

Źródło: PAP

VOD

Którędy po sztukę, Wiesław Borowski

Stefan Gierowski. Portret


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE