zwyciezcy-57-krakowskiego-festiwalu-filmowego

Zwycięzcy 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

W sobotę 3 czerwca w kinie Kijów.Centrum międzynarodowe jury 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego przyznało nagrody najlepszym filmom dokumentalnym, krótkometrażowym i animowanym, które brały udział w konkursie.

Złotego Lajkonika w Konkursie Polskim otrzymał film “Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka – dokumentalny film drogi, który w zabawny i ciepły sposób opowiada o niezwykłej relacji matki i syna przemierzających Polskę i Niemcy w celu odtworzenia zdarzeń z przeszłości. Jury pod przewodnictwem Dariusza Jabłońskiego doceniło film za “ukazanie wzruszających i pełnych ciepłego humoru relacji pomiędzy synem i matką w czułej podróży najpiękniejszym z pojazdów”.

Najlepszym polskim filmem dokumentalnym został “Obcy na mojej kanapie” Grzegorza Brzozowskiego. Srebrnego Lajkonika dla reżysera najlepszego polskiego filmu animowanego otrzymał Zbigniew Czapla za film “Dziwny Przypadek”. Nagrodę dla najlepszego polskiego krótkometrażowego filmu fabularnego otrzymał Damian Kocur za film “Nic Nowego pod Słońcem”.

Złotego Roga w międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych dostał film “Dum Spiro Spero” znanego chorwackiego pisarza Pero Kvesića. „Póki oddycham, mam nadzieję” – brzmi zawarta w tytule łacińska sentencja. Wyrazem nadziei jest właśnie ten film, nakręcony przez twórcę zmagającego się z ciężką chorobą płuc. Zapis codziennej walki przypomina szczególny rodzaj wideobloga – przepełnionego autoironią oraz błyskotliwymi komentarzami na temat życia i śmierci.

Srebrne Rogi dla reżysera średniometrażowego i pełnometrażowego filmu dokumentalnego otrzymali odpowiednio: Audrius Stonys za film “Kobieta i Lodowiec” (Litwa, Estonia) oraz Lissette Orozco za film “Pakt Adriany” (Chile).

Laureatem najstarszego festiwalowego konkursu – Międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych – został szwajcarsko-argentyński dokument “Przy stadionie”, wzruszające świadectwo miłości matki do syna. Jury pod przewodnictwem Agnieszki Smoczyńskiej przyznało reżyserce nagrodę Złotego Smoka za realistyczne i pełne szacunku pokazanie intymności pomiędzy członkami rodziny żyjącymi w ubogich i niebezpiecznych warunkach. Film otrzymał także nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego.

Srebrne Smoki to nagrody przyznawane najlepszym filmom krótkometrażowym reprezentującym wszystkie filmowe gatunki konkursu. Srebrnym Smokiem za najlepszy filmu dokumentalny została nagrodzona Tessa Louise Pope za film “Źródło kłopotu” (Holandia). Najlepszym filmem animowanym został uznany “Dziwny Przypadek” (Polska) Zbigniewa Czapli. Srebrnego Smoka za najlepszy krótkometrażowy film fabularny otrzymał Kaveh Mazaheri za film “Retusz” (Iran).

Najlepszym dokumentalnym filmem muzycznym i tym samym laureatem nagrody Złotego Hejnału, decyzją Jury pod przewodnictwem Gitty Gsell (Szwajcaria), został amerykańsko-niemiecki dokument “Kiedy Bóg śpi” o życiu irańskiego muzyka Shahina Najafiego, na którego wydano fatwę za obrazę islamu. Film jest portretem niespokojnego artysty, który musi się ukrywać i często zmieniać swój wygląd, lecz mimo wszystko nie przestaje grać. “Ta poruszająca historia w połączeniu z tekstami piosenek oraz napięciem i rytmem filmu pozwoliła stworzyć mistrzowski dokument muzyczny, który wciąga widza od początku do końca.” – mówiła przewodnicząca jury Gita Gsell.

Nagroda publiczności powędrowała do szwedzko-włoskiego reżysera Erika Gandiniego za film dokumentalny “Chirurg rebeliant”.

Źródło: www.krakowfilmfestival.pl

VOD

Oskar Kolberg – życie i pasja

Penelopa – film dokumentalny


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE