xv-letni-festiwal-im-jerzego-waldorffa-w-radziejowicach

XV Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach

Kilkudziesięciu wybitnych artystów wystąpi podczas XV jubileuszowej edycji Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa, który niebawem, 30 czerwca 2024 roku rozpocznie się w podwarszawskich Radziejowicach i potrwa do 7 lipca. Na festiwalowej estradzie będziemy mogli usłyszeć Branforda Marsalisa, Janusz Olejniczak, Marcin Zdunik, Philippe Giusiano, Ewa Mrowca, Mateusz Smoczyński i Kubę Badacha. Zaproponowaliśmy bogaty i różnorodny program. Będzie muzyka symfoniczna i kameralna, pojawią się też recitale solowe. Prezentowane będą utwory od osiemnastowiecznych po współczesne. Chcemy oddać hołd muzyce, prezentując dorobek jej twórców żyjących w różnych czasach, zaspokajając jednocześnie gusta szerokiej rzeszy słuchaczy, bo to z myślą o nich powstaje ten Festiwal.

Podczas tegorocznej edycji usłyszymy m.in. kompozycje Bacha, Mozarta, Beethovena, Liszta, Chopina, Brahmsa, ale też Witolda Lutosławskiego, Mieczysława Wajnberga, Ludomira Różyckiego czy Mikołaja Piotra Góreckiego. Na naszej scenie pojawi się orkiestra Filharmonii Narodowej, Filharmonii Świętokrzyskiej, a także Sinfonia Iuventus i Big Band Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod kierownictwem Piotra Kostrzewy.

Tradycyjnie już wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Koncerty, jak co roku, poprowadzi niezastąpiony Jerzy Kisielewski, dziennikarz radiowy i telewizyjny, prezenter, który z właściwym sobie wdziękiem wprowadza słuchaczy w świat kompozytorów i ich dzieł, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Festiwal będzie się odbywał na dwóch scenach - w namiocie festiwalowym i w Nowym Domu Sztuki. To również doskonała okazja, by pospacerować po radziejowickim parku i obejrzeć przypałacową galerię rzeźb. Czeka nas wiele atrakcji i inspirujących spotkań z muzyką i wspaniałymi artystami. Liczymy, że będzie to dla Państwa niezapomniany czas.

Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach to znane i cenione wydarzenie muzyczne. Zainaugurował je Jerzy Waldorff, pisarz, publicysta, krytyk muzyczny i działacz społeczny, rozpoczynając w 1997 roku cykl koncertów „Letnie spotkania ze sztuką w Radziejowicach”. Ich kontynuacją jest festiwal, którego pierwsza edycja odbyła się w 2009 roku, a który dziś obejmuje kilkanaście koncertów i wystawy towarzyszące, przyciągając w ciągu ośmiu dni kilka tysięcy melomanów.

Jerzy Waldorff, wieloletni rezydent radziejowickiego pałacu, apelował: „Stąd powinien emanować kult sztuki, dźwięku, słowa, malarstwa, barwy na całą okolicę, bowiem Polska jak długo będzie miała tylko parę miast z wielką sztuką, Warszawę, Kraków czy Gdańsk, będzie blada. Prawdziwie kulturalne państwo to takie, gdzie sztuka jest poniekąd wszędzie”. Idea Waldorffa pozostaje żywa, a Dom Pracy Twórczej z siedzibą w Pałacu w Radziejowicach kontynuuje tradycję zapoczątkowaną przez swojego muzycznego patrona.

Każdego wieczora o godzinie 21.00 odbywają się koncerty w namiocie festiwalowym, jednocześnie kontynuowany jest zapoczątkowany kilka lat temu cykl koncertów kameralnych w Nowym Domu Sztuki o godz. 18.00. Koncertom towarzyszą wystawy.

 XV Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach

XV Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach

Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach – organizator festiwalu – mieści się na terenie zespołu pałacowo-parkowego z galeriami muzealnymi i wystawami. Można tu podziwiać między innymi bogatą kolekcję obrazów Józefa Chełmońskiego. W parku o powierzchni około 26 hektarów ze starodrzewem, malowniczymi ścieżkami, przypałacowymi obiektami podziwiać można m.in. unikalną parkową galerią portretów rzeźbiarskich przedstawiających wybitne postaci polskiej kultury. 

Festiwal finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu partnerów.  

Szczegółowy program festiwalu dostępny na www.palacradziejowice.plVOD

Informacje kulturalne, 10.07.2024

Informacje kulturalne, 03.07.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE