rok-marka-hlaski-w-centrum-kultury-filmowej-im-andrzeja-wajdy

Rok Marka Hłaski w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy

W ramach wydarzeń towarzyszących programowi Roku Marka Hłaski w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy odbędzie się specjalny pokaz pełnometrażowego filmu dokumentalnego „8. DZIEŃ CHAMSINU”, w reż. Zviki Gregorego Portnoya. Po projekcji organizatorzy zapraszają na spotkanie z twórcami dokumentu, które poprowadzi dziennikarka Magdalena Juszczyk. Wstęp na wydarzenie, które odbędzie się w poniedziałek 10 czerwca o godz. 18:00, jest wolny.

Wielopiętrowy, hipnotyczny i transowy. „8. Dzień Chamsinu” to dokument, w którym osobista perspektywa przeplata się z literaturą. To opowieść o Marku Hłasce w Izraelu, który staje się jego azylem, inspiracją, pułapką. Film został zilustrowany nigdy wcześniej nie pokazywanymi archiwaliami z życia Hłaski oraz miejsc, które wybrał na swój tymczasowy azyl. Jest opowieścią o państwie ze snów, które dla wielu okazało się koszmarem, co czujne oko pisarza dostrzegło już ponad pół wieku temu. To, co miało być gniewnym życiem i legendą, staje się przymusem. Człowiek – własnym cieniem. Społeczeństwo – cieniem swojej legendy.

Zarówno w materiale archiwalnym, jak i współczesnym, kamera identyfikuje ludzi, którzy są jak wyjęci wprost z kart prozy Hłaski, udowadniając, że ta proza ma wartość dokumentalną. „8. Dzień Chamsinu” prezentuje unikatowe materiały archiwalne z kolekcji prywatnych, zabawne segmenty z kronik propagandowych, fragmenty powieści Hłaski. Nieoczywiste, nowatorskie ujęcia montażowe pokazują „chowane pod dywan” elementy rzeczywistości młodego państwa, a zdjęcia współczesne w duchu street photography za dnia przepalone zabójczym światłem Bliskiego Wschodu, a w nocy tonące w mroku „brudnych czynów” — to autorska wizja Hłaski, za którą reżyser konsekwentnie podąża.

Reżyserem, autorem zdjęć i scenariusza filmu, który swoją polską premierę miał podczas tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity, jest Zvika Gregory Portnoy. Producentką filmu jest Maria Krauss, a za montaż odpowiada Zuzanna Solakiewicz. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z twórcami i twórczyniami, które poprowadzi dziennikarka Magdalena Juszczyk.

 Rok Marka Hłaski w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Pokaz filmu dokumentalnego „8. DZIEŃ CHAMSINU” i spotkanie z twórcami

Rok Marka Hłaski w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Pokaz filmu dokumentalnego „8. DZIEŃ CHAMSINU” i spotkanie z twórcami

Wstęp na pokaz i spotkanie z twórcami jest bezpłatny. Wydarzenie odbywa się w Studiu U20 w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/456992313650655

VOD

Informacje kulturalne, 10.07.2024

Informacje kulturalne, 03.07.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE