wernisaz-wystawy-vi-ogolnopolskiego-konkursu-malarskiego-im-leona-wyczolkowskiego

Wernisaż wystawy VI Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego

6 lipca 2024 roku o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy VI Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. To kolejna edycja wydarzenia w formule biennale, którego celem jest prezentacja, konfrontacja oraz gratyfikacja najlepszych reprezentantów współczesnego malarstwa z całej Polski.

Konkurs ma formę otwartą, skierowaną zarówno do artystów debiutujących, jak i mogących poszczycić się bogatym i uznanym dorobkiem artystycznym. O wyborze finałowych i nagrodzonych prac decyduje pięcioosobowe jury, w którego skład wchodzą uznani artyści malarze. W tym roku byli to: Beata Ewa Białecka, Piotr C. Kowalski, Dariusz Milczarek, Aleksandra Simińska, Katarzyna Szeszycka.

Specyfiką imprez o charakterze przeglądowym, do których zalicza się Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Leona Wyczółkowskiego, jest duża różnorodność obrazów trafiających na wystawę podsumowującą. Często jednak pewne tendencje zaznaczają swoją obecność wyraźniej niż inne. Jeśli nawet nie kradną całej uwagi osób odbiorczych, to bywa, że są lejtmotywem, który wraca niczym echo, pobrzmiewając w ramach całego pokazu. Z opisaną wyżej sytuacją nie mamy jednak do czynienia w przypadku ekspozycji prezentującej prace wyselekcjonowane w konkursie Wyczółkowskiego A.D. 2024. Wyliczyć można tu bowiem kilka różnych nurtów i postaw, kreślących szeroki horyzont współczesnego polskiego malarstwa. Równorzędne współistnienie rozmaitych tendencji, spośród których żadna nie wybija się na tle innych jako dominująca, odzwierciedla także grono laureatów bydgoskiego przeglądu ~ Natalia CieślakW tegorocznej edycji udział wzięło 485 malarzy, zgłaszając 1302 prace. Podczas wystawy zaprezentowane zostaną dzieła 74 finalistów. W dniu wernisażu poznamy laureatów trzech głównych nagród oraz wyróżnień przewidzianych w konkursie.

Wernisaż wystawy VI Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Wernisaż wystawy VI Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Prace będą eksponowane na dwóch piętrach Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy aż do 1 września 2024 r.

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE