james-ivory-w-tvp-kultura

James Ivory w TVP Kultura

Bohaterem ostatniego tematycznego tygodnia czerwca będzie James Ivory, amerykański reżyser i scenarzysta, ceniony za stylowe adaptacje arcydzieł literatury angielskiej, m.in. „Pokój z widokiem”, „Powrót do Howards End” oraz „Okruchy dnia”.

Ivory ceniony jest za stylowe adaptacje arcydzieł literatury angielskiej, m.in. „Pokój z widokiem”, „Powrót do Howards End” oraz „Okruchy dnia”. Współpracując przez lata z Ismailem Merchantem i Ruth Prawer Jhabvala Ivory przeniósł na ekran kanoniczne dzieła literatury brytyjskiej (E.M. Forstera, Henry’ego Jamesa czy Kazuo Ishiguro) tworząc filmy, które w opinii krytyków więcej mówią o Brytyjczykach niż oni sami kiedykolwiek potrafiliby powiedzieć.

W trakcie przeglądu jego filmów wyemitujemy obrazy z wczesnego okresu twórczości Ivory’ego, zaczynając od „Romansu w Bombaju” z 1970 roku, kiedy reżyser odkrywający dla siebie Indie przygotowywał realizacje ukazujące wielowarstwową kulturę indyjską, coraz silniej wyzwalającą się spod brytyjskiej dominacji, jak i ludzi ulegających fascynacji nią. Emisja 25 czerwca o godz. 20.20. Kolejny film - „Bostończycy” z 1984 roku to jedna z pierwszych ekranizacji literatury brytyjskiej – powieści Henry’ego Jamesa, przyjęta z entuzjazmem przez widownię. Emisja 26 czerwca o godz. 20.20. W kolejnych dniach natomiast zaprezentujemy uznawane za kongenialne ekranizacje powieści E.M. Forstera „Pokój z widokiem” (1985 r.) z Heleną Bonham Carter i Maggie Smith (27 czerwca, godz. 20.20) oraz „Maurycego” (1987 r.), w którym główne role zagrali James Wilby, Rupert Graves i Hugh Grant - 28 czerwca, godz. 20.20.

Zapraszamy od 25 do 28 czerwca o godz. 20.20.

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE