koncert-beethoven-franck

Koncert BEETHOVEN | FRANCK

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus zaprasza na kolejny koncert w Audytorium Muzeum Historii Polski. Tym razem orkiestrę poprowadzi Jerzy Salwarowski, dyrygent i pedagog, który świętuje w tym roku 55-lecie pracy artystycznej. Jako solista wystąpi Hubert Salwarowski, szczególnie ceniony jako wykonawca „wielkiego”, kanonicznego repertuaru dzieł solowych i koncertów XIX i XX wieku.

Podczas wieczoru zabrzmi V Koncert fortepianowy Es-dur Ludwiga van Beethovena z 1809 roku. Marszowe rytmy nadające charakter całej części pierwszej koncertu to echo ówczesnej mody na styl militaire. Najistotniejszą nowością tradycyjnie zbudowanego utworu jest zatarcie dychotomii partii solowej i akompaniamentu. Fortepian i orkiestra stają się partnerami równorzędnymi, czasem dialogującymi, czasem stapiającymi się w bogatej fakturze.

Koncert BEETHOVEN | FRANCK

Koncert BEETHOVEN | FRANCK

W programie znajdzie się również Symfonia d-moll neoromantyka, kompozytora i sławnego organisty Césara Francka. Premierę w 1889 krytycy przyjęli chłodno, co jednak nie zaszkodziło rosnącej popularności dzieła, szybko uznanego za jedną z najważniejszych symfonii swej epoki. Jej nietypowa, trzyczęściowa forma odznacza się dążeniem do integralności poprzez korespondencję tematów pomiędzy poszczególnymi ogniwami, a sferę wyrazową cechuje emocjonalność, upodobanie dramatycznych kontrastów oraz harmoniczne bogactwo.

13 kwietnia 2024, godz. 18.00 Audytorium Muzeum Historii Polski w Warszawie

Więcej na www.sinfoniaiuventus.pl

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE