piotr-moss-sinfonia-iuventus

Piotr Moss & Sinfonia Iuventus

17 lutego 2024 roku o godz. 19:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert z okazji jubileuszu 75-lecia urodzin oraz 55-lecia pracy artystycznej Piotra Mossa.

Piotr Moss urodził się 13 maja 1949 roku w Bydgoszczy. Podstawową i średnią szkołę muzyczną ukończył w Toruniu. Po studiach kompozytorskich w warszawskiej PWSM w klasie Piotra Perkowskiego (pracował również pod kierunkiem Grażyny Bacewicz i Krzysztofa Pendereckiego) wyjechał do Francji, gdzie doskonalił swój warsztat kompozytorski pod kierunkiem Nadii Boulanger.  

W 2000 roku Piotr Moss został mianowany przez francuskiego Ministra Kultury Kawalerem Orderu Literatury i Sztuki (Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres), w 2007 otrzymał nagrodę francuskiej Académie des Beaux Arts, a w 2009, z okazji 60. rocznicy urodzin i 40-lecia pracy artystycznej, otrzymał nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest także odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2016 otrzymał kolejne odznaczenie państwowe: Officier dans l’ordre des Arts et des Lettres. 

Kompozytor jest także laureatem wyróżnień radiowych: Złoty Mikrofon, Grand Prix festiwalu „Dwa Teatry” za muzykę do Hamleta, nagroda za muzykę do Śmierci w Wenecji i honorowy „Wielki Splendor” za całokształt twórczości dla Teatru Polskiego Radia. W 2019 roku otrzymał nagrodę za muzykę do Lata Rittnera, spektaklu TVP, na festiwalu „Dwa Teatry”, a także Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Złoty Medal „Zasłużony dla Kultury Gloria Artis”. Rok 2021 przyniósł mu kolejną nagrodę festiwalu „Dwa Teatry” za muzykę do spektaklu TVP W małym dworku Witkiewicza. 

Jego twórczość jest bardzo bogata i różnorodna. W katalogu kompozytora obok wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych, koncertów czy utworów kameralnych znaleźć można muzykę przeznaczoną dla radia, teatru, filmu i telewizji. Jest laureatem licznych konkursów kompozytorskich, zarówno w kraju, jak i za granicą. 

Plakat wydarzenia

Plakat wydarzenia

Piotr Moss wystąpi z towarzyszeniem:

Łukasz Długosz | flet 

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa 

Mirosław Jacek Błaszczyk | dyrygent 

Plan koncertu prezentuje się następująco:

Piotr Moss 

Suita na orkiestrę Zoo (1981) 

1. Akwarium 

2. Flamingi 

3. Sępy 

4. Łabędź 

5. Małpy 

Koncert na flet i orkiestrę Masques (2009) 

przerwa 

Piotr Moss 

V Symfonia „La Bizarre” (2018)

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE