premiera-balu-maskowego-w-operze-slaskiej

Premiera "Balu maskowego" w Operze Śląskiej

W najbliższą sobotę (9 grudnia, o godz. 18.00) w Operze Śląskiej odbędzie się wyczekiwana premiera Balu maskowego Giuseppe Verdiego pod kierownictwem muzycznym Tomasza Tokarczyka, w reżyserii Anny Wieczur.

Będzie to pierwszy premierowy spektakl w 79. sezonie artystycznym instytucji. Opowieść o zdradzonej przyjaźni i niespełnionej miłości, osnuta jest na prawdziwej skrytobójczej śmierci Gustawa III w 1792 roku. Spektakl łączy w sobie wątki sensacyjne i romantyczne nasycone emocjami wspaniale wyrażonymi w muzyce. Dramaturgiczny rozmach, bogactwo arii, mistrzowskie sceny zbiorowe – to wszystko sprawia, że Verdiowskie dzieło przypadnie do gustu nawet najbardziej wyrafinowanym odbiorcom.

Spotykają się tu dwa światy: ustalonych reguł i hierarchii oraz nieokiełznanej natury i niewidzialnych Sił. Tu ujawnia się to, jak groźne konsekwencje dla realnego świata może mieć sama myśl lub zamiar, nawet bez jego realizacji.
Sam potencjał zawarty w pragnieniu, bez jego spełnienia – może okazać się siłą sprawczą zdarzeń katastrofalnych w skutkach. Treść libretta rozumiana w ten sposób staje się niemal przestrogą. Anna Wieczur – reżyserka zadaje pytania o nieprzewidywalny los: czy zdarzenia przebiegają w określony sposób, ponieważ bohaterowie są marionetkami w rękach przeznaczenia? Czy też wiedza o przeznaczonym im losie determinuje ich zachowania?

W obsadzie najnowszej inscenizacji Opery Śląskiej zobaczymy i usłyszymy wyśmienitych solistów naszego teatru: Annę Wiśniewska-Schoppę, Annę Borucką, Martę Huptas, Ruslanę Koval, Gabrielę Legun, Łukasza Załęskiego, Stanislava Kuflyuka, Adama Woźniaka, Bogdana Kurowskiego, Zbigniewa Wunscha oraz zaproszonych gości: Małgorzatę Walewską, Wiolettę Chodowicz czy Matheusa Pompeu – laureata Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu w 2019 roku.

REALIZATORZY:
Kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk
Reżyseria: Anna Wieczur
Scenografia: Matylda Kotlińska
Kostiumy: Anna Chadaj
Choreografia: Izadora Weiss
Projekcje: Stanisław Zaleski
Światło: Katarzyna Łuszczyk

OBSADA:
Król Gustaw: Matheus Pompeu / Łukasz Załęski
Amelia: Wioletta Chodowicz / Anna Wiśniewska-Schoppa
Renato: Stepan Drobit / Stanislav Kuflyuk / Mateusz Michałowski / Adam Woźniak
Ulryka: Anna Borucka / Małgorzata Walewska
Oskar: Marta Huptas / Ruslana Koval / Gabriela Legun
Horn: Bogdan Kurowski / Grzegorz Szostak
Ribbing: Zbigniew Wunsch
Sędzia Najwyższy: Maciej Komandera / Adam Sobierajski
Krystian: Kamil Zdebel / Adam Woźniak
Służący Amelii: Michał Bagniewski

Premiera

Premiera "Balu maskowego" w Operze Śląskiej

Więcej informacji: https://opera-slaska.pl/

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE