w-holdzie-parnellowi

„W hołdzie Parnellowi”

W 2023 r. obchodzimy 125 rocznicę urodzin Feliksa Parnella – wybitnego polskiego tancerza, choreografa i pedagoga, twórcy baletu łódzkiego.

Feliks Parnell, posługując się różnymi technikami tańca, tworzył pełnospektaklowe balety, miniatury, układy choreograficzne do oper i operetek. Inspiracje czerpał z różnych źródeł, w szczególności z folkloru Polski. Tak powstały groteskowe scenki rodzajowe, o prostej i żywej akcji - Umarł Maciek umarł, Roztańczona baba, Dożynki.

11 października o godzinie 18:30 w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się koncert „W hołdzie Parnellowi”. Wykonawcami będą uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, Balet Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Balet Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie.

W pierwszej części spektaklu zaprezentowane zostaną zrekonstruowane miniatury choreograficzne Feliksa Parnella, w części drugiej każdy zespół zaprezentuje własną pozycję repertuarową, którą dedykuje pamięci Feliksa Parnella. W spektaklu zostaną również wykorzystane wypowiedzi Parnella z filmów „Feliks Parnell” i „Wieczór baletów Parnella”.

„W hołdzie Parnellowi”

„W hołdzie Parnellowi”

Więcej informacji o koncercie można znaleźć na stronie:
https://www.operalodz.com/W_HOLDZIE_PARNELLOWI,29,576

VOD

Informacje kulturalne, 10.07.2024

Informacje kulturalne, 03.07.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE