finisaz-wystawy-czasowej-jerzy-ossolinski-magnat-z-sandomierza

Finisaż wystawy czasowej „Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza"

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na finisaż wystawy czasowej zatytułowanej „Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza”.

Podczas wydarzenia odbędzie się spotkanie z kuratorami wystawy, autorami katalogu naukowego do wystawy oraz zostaną wyemitowane na dużym ekranie filmy, będące częścią tej ekspozycji. Zaprezentowane zostanie również podsumowanie wystawy oraz wydarzeń jej towarzyszących.
Ponadto ostatni już raz będzie można obejrzeć wystawę oraz zadać pytania kuratorom. Wydarzenie odbędzie się 24 września 2023 r. (niedziela) o godz. 17.00 w Sali Rycerskiej w Zamku Królewskim w Sandomierzu.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

----------------------------------------------------------------------------------

Wystawa „Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza”, zorganizowana przez zespół Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, jest pierwszą w historii polskiego muzealnictwa wystawą monograficzną poświęconą biografii Jerzego Ossolińskiego - kanclerza wielkiego koronnego, polityka, dyplomaty, doradcy króla Polski Władysława IV, który urodził się w Sandomierzu, w podsandomierskim Ossolinie miał swoją główną wiejską rezydencję, a w pobliskim Klimontowie został pochowany. Był również związany z Warszawą, gdzie wzniósł wspaniały pałac, znany potem jako pałac Sandomierski (późniejszy pałac Brühla, zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej, którego odbudowa razem z pałacem Saskim jest planowana do 2030 r.). Wystawa, którą można oglądać jeszcze do 24 września w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu ma na celu przypomnienie tej wybitnej postaci z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Podkreśla ona zarazem ogólnopolski, a nawet międzynarodowy wymiar sandomierskiego dziedzictwa historycznego, którego Ossoliński jest integralną częścią.

Partnerami wystawy w zakresie pozyskania prezentowanych zbiorów są: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Kielcach, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu oraz Parafia p.w. Św. Józefa w Klimontowie. Ponadto partnerem merytorycznym wystawy jest Pałac Saski Sp. z o.o., który współtworzy część ekspozycji poświęconej Pałacowi Brühla. Wystawa została objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, Ministra Spraw Zagranicznych prof. dr. hab. Zbigniewa Raua, a także Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego.

Patronat medialny nad wystawą sprawują: Polska Agencja Prasowa, TVP Historia, TVP Kultura, Gość Niedzielny, RMF Classic, TVP3 Kielce, Radio Kielce, Radio Leliwa, STV.INFO, iTV. Wisła, Lokalna TV, Echo Dnia, Tygodnik Nadwiślański, Mówią Wieki, Spotkania z Zabytkami.

„Działalność polityczna Jerzego Ossolińskiego”, wykład w Zamku Królewskim w Sandomierzu

„Działalność polityczna Jerzego Ossolińskiego”, wykład w Zamku Królewskim w Sandomierzu

„Działalność polityczna Jerzego Ossolińskiego”
wykład w Zamku Królewskim w Sandomierzu


Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza do udziału w kolejnym z zaplanowanego cyklu wykładów, towarzyszących wystawie czasowej „Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza”.
Tym razem wykład, poświęcony działalności politycznej siedemnastowiecznego magnata Jerzego Ossolińskiego, wygłosi prof. UMCS dr hab. Leszek Wierzbicki.
Wykład odbędzie się 21 września (czwartek) 2023 r. o godz. 17.00 w Sali Rycerskiej (I p.) w Zamku Królewskim w Sandomierzu.
Po wykładzie odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po wystawie.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

VOD

Informacje kulturalne, 27.09.2023

Informacje kulturalne, 26.09.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE