kromer-festival-biecz-kultura-i-rzeczypospolitej-w-tvp-kultura

"Kromer Festival Biecz. Kultura I Rzeczypospolitej" w TVP Kultura

Telewizja Polska pokaże na antenach TVP Kultura, TVP Kultura 2 i TVP2 – odbywającą się w dniach 27-30 lipca – dziewiątą edycję „Kromer Festival Biecz. Kultura I Rzeczypospolitej” – wydarzenia współorganizowanego przez TVP i Bieckie Centrum Kultury. Festiwal nawiąże do trwającego ponad 200 lat sojuszu polsko-litewskiego, czyli złotego okresu rozwoju Rzeczypospolitej i niezwykłych zmian w kulturze. Wystąpią m.in.: Marta Zalewska z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO oraz Adam Strug, Maria Erdman i Monodia Polska, a także uznani soliści i najlepsze zespoły muzyki dawnej z Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Słowacji i Stanów Zjednoczonych. Wydarzenie uatrakcyjnią spektakle teatralne oraz miasteczko Jagiellonów z udziałem aktorów serialu „Korona królów. Jagiellonowie”. Wstęp na całość wydarzenia jest bezpłatny.

„Kromer Festival Biecz. Kultura I Rzeczypospolitej” to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na mapie Małopolski. Międzynarodowy wymiar festiwalu to wynik współpracy z uznanymi solistami i wybitnymi zespołami z Europy i Stanów Zjednoczonych. W zachwycających wnętrzach kolegiaty pw. Bożego Ciała w Bieczu oraz kościoła pw. św. Michała Archanioła w Binarowej wystąpią m.in.: Arte dei Suonatori i Aureliusz Goliński, Tim Mead, Robert Getchell i François Lazarevitch z zespołem Les Musiciens de Saint-Julien, Ensemble Oltremontano i Wim Becu, Ingrida Gapova i Trio Overtone, Capella Cracoviensis i Jan Tomasz Adamus, Anna Wiktoria Swoboda, a także Judith van Wanroij, Marie Lys, Les Talens Lyriques oraz Christophe Rousset.

Podczas tegorocznej edycji „Kromer Festival Biecz. Kultura I Rzeczypospolitej” nie zabraknie też nietuzinkowych koncertów specjalnych i wydarzeń towarzyszących.

W piątek, 28 lipca w Binarowej odbędzie się eklektyczny koncert w wykonaniu Adama Struga, Marii Erdman i Monodii Polskiej pt. „Psałterz Polski Jana Kochanowskiego w czterogłosowym opracowaniu Mikołaja Gomółki”. Z kolei w sobotę, 29 lipca na rynku w Bieczu wystąpi Marta Zalewska z zespołem oraz Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO. Artyści przygotowali premierowy koncert „Nie porzucaj nadzieje” – rockową interpretację „Pieśni IX” Jana Kochanowskiego.

Szczegółowy harmonogram koncertów:
https://kromerfestivalbiecz.pl.

Na bieckim rynku zostaną wystawione również dwie sztuki teatralne. W czwartek, 27 lipca widzowie zobaczą spektakl „Planety tańcem poruszone” w reżyserii Romany Agnel, który choreograficznie obrazuje naukowe dokonania Mikołaja Kopernika. Na scenie wystąpią tancerze Baletu Cracovia Danza. Na tej samej scenie w piątek, 28 lipca Teatr Klasyki Polskiej wystawi spektakl „Powrót posła”, czyli sztukę Juliana Ursyna Niemcewicza w reżyserii Tomasza Mana. Akcja spektaklu toczy się w okresie Sejmu Czteroletniego.

Do złotego wieku I Rzeczypospolitej gości festiwalu zabierze również miasteczko Jagiellonów. Szereg atrakcji w połączeniu z unikalną architekturą Biecza, muzyką sprzed wieków oraz specjalnie na tę okazję przygotowanymi aktywnościami przeniosą uczestników w czasie i pozwolą zanurzyć się w tej fascynującej epoce. Będzie to również niepowtarzalna okazja do spotkań i rozmów z gwiazdami serialu „Korona królów. Jagiellonowie”.

Goście miasteczka zaproszeni zostaną do wzięcia udziału w grze miejskiej – warsztatach mistrzów rzemiosła tradycyjnego. Filcarz zaprezentuje, jak z runa owczego wykonać wygodne rękawiczki, czapki i buty oraz zaprosi do wspólnej pracy z wełną. Pod czujnym okiem krawca dzieci będą mogły wykonać materiałowy kolaż. W pracowni garncarza zaprezentowany zostanie sposób, w jaki wytwarzano gliniane naczynia. Z mincerzem goście wybiją pamiątkowe monety, a powroźnicy, tkacze i pasamonicy wspólnie z publicznością wykonają liny, krajki i tkaniny. Przy stanowisku papieru czerpanego zainteresowani zobaczą, jak kiedyś wytwarzano artykuły piśmiennicze. Rybak pokaże tradycyjne metody połowu, a najgłodniejsi goście będą mogli skosztować własnoręcznie wypieczonego podpłomyka oraz kaszy w tradycyjnym stylu dworu Jagiellonów. O dybach, kajdanach i toporach wszystkim nieustraszonym chętnie opowie kat. Niezapomnianych wrażeń dostarczą także pokazy sokolnictwa, walk rycerskich oraz średniowiecznej artylerii, a rekonstruktorzy historyczni zaprezentują taniec dawny i widowiskową żonglerkę chorągwiami.

Harmonogram transmisji:
Czwartek, 27.07.2023 r. (TVP Kultura i TVP Kultura 2)
Godz. 19:30
Koncert: „MIĘDZYNARODOWY DWÓR POLSKIEGO KRÓLA”
Artyści: Arte dei Suonatori i Aureliusz Goliński

Piątek, 28.07.2023 r. (TVP Kultura i TVP Kultura 2)
Godz. 21:30
Koncert: „PSAŁTERZ POLSKI JANA KOCHANOWSKIEGO W CZTEROGŁOSOWYM OPRACOWANIU MIKOŁAJA GOMÓŁKI”
Artyści: Adam Strug, Maria Erdman i Monodia Polska

Sobota, 29.07.2023 r. (TVP Kultura i TVP Kultura 2)
Godz. 19:30
Koncert: MIĘDZY KRAKOWEM A WENECJĄ 
Artyści: Ensemble Oltremontano i Wim Becu

godz. 21:30
Koncert: „NIE PORZUCAJ NADZIEJE - KOCHANOWSKI/ZALEWSKA”
artyści: Marta Zalewska z zespołem i AUKSO. Orkiestra Kameralna Miasta Tychy

Niedziela, 30.07.2023 r. (TVP Kultura i TVP Kultura 2)
Godz. 16:00
Koncert: „POPOŁUDNIOWA MODLITWA”
Artyści: Ingrida Gapova, Trio Overtone:  Klaudia Matlak,  Julia Karpeta, Marta Niedźwiecka

Godz. 21:30
Koncert: „PASSIO – ARVO PÄRT”
Artyści: Capella Cracoviensis, Jan Tomasz Adamus

Harmonogram emisji:
Niedziela, 30.07.2023 r. (TVP2)
Godz. 21:55
Koncert: „NIE PORZUCAJ NADZIEJE - KOCHANOWSKI/ZALEWSKA”
artyści: Marta Zalewska z zespołem i AUKSO. Orkiestra Kameralna Miasta Tychy

Wtorek, 15.08.2023 r. (TVP Kultura i TVP Kultura 2)
Godz. 17:40
Spektakl: Juliana Ursyna Niemcewicza „POWRÓT POSŁA” w reżyserii Tomasza Mana
Artyści: Teatr Klasyki Polskiej

Sobota, 26.08.2023 r. (TVP Kultura i TVP Kultura 2)
Godz. 22:15
Spektakl: „PLANETY TAŃCEM PORUSZONE” w reżyserii Romany Agnel
Artyści: Balet Cracovia Danza

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE