rewolucja-w-musicalu-opera-krakowska-przygotowuje-prapremiere-kopernika

Rewolucja w musicalu. Opera Krakowska przygotowuje prapremierę „Kopernika”

Przełomowe odkrycie, które na zawsze zmieni postrzeganie świata; polityczne rozgrywki i historyczne przemiany; wreszcie uczucie bez szans na spełnienie. W Roku Mikołaja Kopernika powstaje musical na podstawie biografii uczonego. Prapremiera odbyła się 20 i 21 maja we Fromborku; jesienią „Kopernika” będzie można zobaczyć na deskach Opery Krakowskiej.

„Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię…” – choć Mikołaj Kopernik uważany jest za największego i najsłynniejszego polskiego uczonego, jego życiorys, pełny obraz dokonań i godna człowieka renesansu wszechstronność nie są dziś powszechnie znane. 550 lat po urodzeniu astronoma Opera Krakowska oraz zaproszeni do współpracy twórcy i realizatorzy chcą przywrócić jego historię polskiej popkulturze, przekładając ją na język musicalu.

Libretto odwoła się do najważniejszych wydarzeń z życia Kopernika – od studiów w Krakowie, Padwie i Bolonii przez powrót do Fromborka, posługę kanoniczą, praktykę lekarską i badania astronomiczne, uczestnictwo w koronacji Zygmunta Starego i Hołdzie Pruskim, wreszcie powstanie i publikację pięcioksięgu „De revolutionibus”. Nie zabraknie też miejsca dla wątku intelektualnej i emocjonalnej relacji uczonego z Anną Schilling. Autorzy spektaklu chcą pokazać publiczności Mikołaja Kopernika – wybitnego astronoma, wielkiego Polaka, ale także, po prostu – człowieka, otwartego i pełnego naukowej pasji. „Nie chcemy zdejmować Kopernika z cokołu. Ale pozwolimy mu odłożyć na chwilę astrolabium i przemówić do nas językiem, który trafia do umysłów i do serc”, tłumaczą twórcy.

Libretto musicalu wyszło spod ręki popularnej pisarki (a także lekarza neurologa) Ałbeny Grabowskiej, autorki m.in. historycznej sagi „Stulecie Winnych” zekranizowanej przez Telewizję Polską. Teksty piosenek napisał Daniel Wyszogrodzki – tłumacz i autor teatralny, specjalista od polskiej i światowej sceny musicalowej, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. Autorem muzyki jest Tomasz Szymuś – kompozytor i aranżer, wykładowca w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Spektakl wyreżyseruje Jakub Szydłowski, zaś scenografię stworzy Grzegorz Policiński. Kierownictwo muzyczne nad prapremierową produkcją obejmie Dyrektor Opery Krakowskiej prof. Piotr Sułkowski.

Prapremierowe przedstawienia odbyły się 20 i 21 maja na Wzgórzu Katedralnym przed Bazyliką Archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku. To tam Kopernik prowadził intensywne badania astronomiczne, a jako kanonik fromborskiej katedry tam też spoczął po śmierci. Jesienią produkcja wejdzie do repertuaru Opery Krakowskiej.

"Kopernik"

Prapremiera: 20 i 21 maja 2023 r
., Wzgórze Katedralne przed Bazyliką Archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku
Premiera w Operze Krakowskiej: 1 października 2023 r., Duża Scena

Ałbena Grabowska – libretto
Daniel Wyszogrodzki – słowa piosenek
Tomasz Szymuś – muzyka
Jakub Szydłowski – reżyser
Grzegorz Policiński – scenograf
prof. Piotr Sułkowski – producent

Opera Krakowska przygotowuje prapremierę „Kopernika”

Opera Krakowska przygotowuje prapremierę „Kopernika”

Obsada:

MIKOŁAJ KOPERNIK - Marcin Franc, Marcin Jajkiewicz, Janusz Kruciński
ANDRZEJ KOPERNIK / WYDAWCA 3 - Wojciech Daniel, Karol Drozd
ŁUKASZ WATZENRODE / WYDAWCA 1 - Damian Aleksander, Paweł Tucholski
JAN DANTYSZEK - Paweł Erdman, Marcin Sosiński
ANNA SCHILLING - Agnieszka Przekupień, Anastazja Simińska
ALEKSANDER SCULTETI - Tomasz Bacajewski, Jeremiasz Gzyl
JERZY JOACHIM VON LAUCHEN (RETYK) - Dominik Bobryk, Michał Dudkowski
ANDREAS OSIANDER - Alan Bochnak, Marcin Wortmann, Jacek Wróbel
KRYSTYNA STULPAWITZ - Karolina Gwóźdź, Kamila Najduk
KASPER STULPAWITZ / WYDAWCA 2 - Piotr Janusz, Maciej Marcin Tomaszewski
LALKARZ - Krzysztof Prystupa, Rafał Iwański
oraz Chór, Balet i Orkiestra Opery Krakowskiej

VOD

Informacje kulturalne, 10.12.2023

Informacje kulturalne, 09.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE