xviii-miedzynarodowe-forum-pianistyczne-bieszczady-bez-granic

XVIII Międzynarodowe Forum Pianistyczne "Bieszczady bez granic"

Już po raz 18. Międzynarodowe FORUM PIANISTYCZNE „Bieszczady bez granic” zagości w Sanoku, na Podkarpaciu. Na początku lutego Sanok stanie się Zimową Stolicą Pianistyki. W Bieszczady wyruszyły już transporty z instrumentami YAMAHA, na których zagrają najwięksi Mistrzowie, studenci jak i całkiem młodzi adepci pianistyki.

Większość koncertów i nadzwyczajnych wydarzeń będzie transmitowana bezpośrednio „online” i słuchacze na drugim końcu świata będą mogli śledzić występy swoich bliskich i przyjaciół. Relację przeprowadzi również TVP3 Rzeszów, TVP Kultura oraz Polskie Radio Rzeszów, Polskie Radio program II oraz Radio Dla Ciebie.

Wydarzenie rozpocznie absolutnie niezwykły, to nowość na Forum, wernisaż wystawy dwóch światowej klasy artystów pochodzących z Sanoka. Sylwester Stabryła i Jan Szczepkowski na wspólnej wystawie „Persona” w Galerii o smaku kawy Interpiano, ul. 3 maja 15 w Sanoku. Otwarcie ekspozycji uświetni występ Jekateriny DRZEWIECKIEJ. Całość rozpocznie się o godz. 13:30.

Wieczorem o godz.19:30 zapraszamy na inaugurację XII Mistrzowskiej Szkoły Pedagogiki Fortepianowej podczas której wysłuchamy Recital Laureata Grand Prix XI i XIII MKP “Młody Wirtuoz” - Andreya ZAHODIAKINA, muzyka z Ukrainy. Zaraz potem o godz. 20:00 niezwykły koncert: Wybitne Duety Fortepianowe podczas której przed zgromadzoną publicznością na sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Sanoku wystąpi duet fortepianowy Oksana RAPITA & Myroslav DRAGAN z Ukrainy. W roli gospodarza wieczoru - Ludmila Zakopets.

W niedzielę 5 lutego o godz. 19:30 zapraszamy wszystkich do Sanockiego Domu Kultury na Galę Inaugurującą XVIII Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic”. Swój niezwykły talent zaprezentuje Paulius ANDERSSON z Litwy, laureat nagrody Złoty Parnas 98’. Młody artysta wykona komplet dwunastu etiud transcendentalnych Liszt. Tylko niewielu artystów na świecie ma w repertuarze ten niezwykle trudny cykl. To techniczne „himalaje”.
Koncert poprowadzą: Jarosław DRZEWIECKI i Janusz OSTROWSKI.

Poniedziałek 6 lutego upłynie pod hasłem FORUM MIASTU. O godz. 19:30 w Sanockim Domu Kultury GWIAZDY ŚWIATOWEJ WOKALISTYKI. W ten wyjątkowy wieczór na scenie śpiewaczka operowa Ilona KRZYWICKA (sopran) oraz Voytek SOKO-SOKOLNICKI tenor dramatyczny młodego pokolenia obdarzony wspaniałym głosem. Wieczór uświetni wybitny pianista, kameralista i pedagog Andrzej TATARSKI. Gospodarzem wieczoru będzie Wojciech Sokolnicki.

We wtorkowy wieczór 7 lutego, tradycyjnie o godz. 19:30 w SDK, pod hasłem FORUM MIASTU na scenie pojawi się hiszpański pianista, zdobywca III nagrody w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina
w 2021 roku Martin GARCIA GARCIA. W roli gospodarza koncertu red. Adam Rozlach (Polskie Radio).

Z kolei w środę 8 lutego o godz. 19:30 na scenie SDK w koncercie „Tatiana SHEBANOVA in memoriam” Alicja FIDERKIEWICZ z Anglii, świetna pianistka, która oprócz licznych koncertów i nagrań (jej cztery płyty CD zdobyły znakomite recenzje) prowadzi kursy mistrzowskie w Wielkiej Brytanii oraz jest jurorem wielu konkursów. Podzieli się z nami swoimi wspomnieniami, wspólnymi z śp. Tatianą Szebanową, zajęciami w szkole podstawowej u prof. Tatiany Kestner W drugiej części koncertu Hyuk LEE i Hyo LEE z Korei Płd. zmierzą się z tangami Astora Piazzoli, Danzone Marqueza oraz „Karnawałem Zwierząt” Camilla Saint-Saënsa w transkrypcji na dwa fortepiany. Muzycy są doskonale znani publiczności z udziału w prestiżowych wydarzeniach pianistycznych, takich jak XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina w Warszawie, aktywnie koncertują w Europie i na świecie. Kilka tygodni temu Hyuk Lee otrzymał pierwszą nagrodę na prestiżowym konkursie im. Marguerite Long i Jacques Thibaud w Paryżu.
Wieczór poprowadzi red. Adam Rozlach z Programu I Polskiego Radia.

W czwartek 9 lutego o godz.19:30 w Sanockim Domu Kultury odbędzie się koncert, w którym pianiści zamienią się rolami z dyrygentami. Ten budzący zawsze wiele emocji przygotował maestro Bogdanem Olędzkim. Następnie przy udziale Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bogdana Olędzkiego przy fortepianie zasiądzie legendarny Piotr PALECZNY, polski pianista i pedagog. Prof. Piotr Paleczny to światowy autorytet muzyczny i filar polskiej pianistyki.

Punktem kulminacyjnym Festiwalu będzie Gala Finałowa z Lwowską Orkiestrą Kameralną pod dyr. Igora PYLATYUKA, rektora Akademii Muzycznej we Lwowie. Koncert rozpocznie się w Sanockim Domu Kultury 10 lutego tradycyjnie
o godz. 19:30. Gospodarzami wieczoru będą Janusz Ostrowski i Jarosław Drzewiecki.

Część koncertów będzie transmitowana na żywo na fanpage Fundacji w serwisie Facebook oraz YouTube. Na naszej stronie internetowej 
https://interpiano.pl/pol znajdą Państwo linki, które za pomocą jednego kliknięcia odsyłają do poszczególnych wydarzeń.

Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” jest jedynym projektem w Euroregionie Karpat, który udostępnia tak szeroki zasób wiedzy od zajęć zdrowotnych (lekarze i rehabilitanci z kliniki LIRA) po wykłady z podstaw biznesu w promocji kultury. Udział w projekcie poszerza wiedzę o zajęcia niedostępne w kształceniu podstawowym i motywuje do stawiania odważnych kroków w swojej edukacji. Młodzi pianiści korzystają z wiedzy blisko 30 Mistrzów. Zajęcia łączą w sobie szeroki zakres wiedzy specjalistycznej i psychologicznej z praktyką estradową. Pogłębianie różnych środków ekspresji w budowaniu dramaturgii dzieła muzycznego.

W tych trudnych dla młodzieży pianistycznej czasach, Forum „Bieszczady bez granic” staje się szczególnie ważnym i potrzebnym. Kandydatom do Konkursu Chopinowskiego umożliwia kontakt z orkiestrą i Mistrzami, a pozostałym Uczestnikom daje impuls do dalszej, ciężkiej pracy nad kształtowaniem swojego talentu.

Zapraszamy Państwa do wirtualnej sali koncertowej. Będziemy ogromnie wdzięczni za komentarze i pomoc w udostępnianiu wydarzenia innym melomanom.

Niech nasza pianistyczna młodzież zagra na największej estradzie świata.

XVIII Międzynarodowe Forum Pianistyczne

XVIII Międzynarodowe Forum Pianistyczne "Bieszczady bez granic"

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu MKiDN, NIMIT, Yamaha Music Europe – oddział w Polsce
Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU
Sponsorem strategicznym projektu jest Sanok Rubber Comapny SA
Sponsorem głównym projektu jest Oddział Centralny PGNiG w Warszawie
PKN ORLEN SA

Partnerami projektu są:
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, Wojewódzki Dom Kultury, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Powiat Jarosławski, Gmina Zagórz, Gmina Sanok, ZPSM w Jarosławiu, MDK w Lubaczowie, PSM w Strzyżowie, ZPSM w Kielcach, Radio Kielce, MGOKiS w Zagórzu, Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Janowski Ośrodek Kultury, Instytut Polski w Bratysławie, Instytut Słowacki w Warszawie, SCK w Mielcu, MDK w Stalowej Woli, Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Patronat medialny objęli:
TVP Kultura, TVP 3 Rzeszów, Polskie Radio "RDC", Polmic.pl, eSanok.pl, tvPodkarpacie.pl, Korso Sanockie, tvObiektyw, Tygodnik Sanocki, nowiny24, nowiny, Polskie Radio Rzeszów.

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE