wystawa-jej-wysokosc-lalka

Wystawa "Jej wysokość lalka"

Fundacja im. Edwarda Kusztala działająca pro publico bono jest organizatorem autorskiej koncepcji wystawy „ Jej wysokość lalka”. Projekt ten poświęcony jest w całości Teatrowi Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.

Na część wystawową projektu składać się będą najstarsze lalki ze zbiorów teatralnych, które animowała Jolanta Kusztal – jedna z pierwszych aktorek teatru oraz inni aktorzy – lalkarze, którzy po wojnie wraz ze swoim dyrektorem założyli pierwszy Teatr dla dzieci w Kielcach. Teatr Kubuś powstał w latach 50 XX wieku dzięki niezłomnemu i pełnemu pasji Stefanowi Karskiemu, który za swoją działalność w AK został, po zakończeniu wojny, zesłany na tzw. prowincję.
To właśnie w Kielcach wraz z grupą pasjonatów założył Teatr dla dzieci i nazwał go na cześć powstańczego wozu bojowego KUBUŚ.

Lalki są stworzone przez najlepszych polskich scenografów, nagradzane na wielu międzynarodowych festiwalach. Robione są w różnych teatralnych technikach. Znajdziemy tu: marionetki, jawajki, kukły, pacyny etc.

Wernisaż wystawy odbędzie się w Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej k. Staszowa w dniu 28 stycznia 2023 roku o godz. godz.17,00. Każda z pałacowych sal będzie dedykowana innej bajce znanej z literatury, np. „Kopciuszek”, „Królewna Śnieżka”, „Baśń o zaklętym kaczorze”, „Pinokio”, „Śpiąca królewna”, „Baśń o rycerzu Gotfrydzie”, „Baśń o rumaku zaklętym”, „Córka Króla smoka” i in. i okraszona archiwalnymi zdjęciami i afiszami, projektami scenografii nigdy dotychczas nie pokazywanymi.

Wystawa ma charakter wędrowny tzn. w kolejnych kalendarzowych miesiącach zagości w różnych miastach naszego województwa, nawiązując tym samym do tradycji pierwszego Teatru Kubuś.

Wystawie towarzyszyć będą zajęcia z bajkoterapii dla dzieci i dorosłych.
Wystawa ma charakter kulturalny i edukacyjny. Dedykowana jest odbiorcom wszystkich grup wiekowych: dzieciom, młodzieży, dorosłym i seniorom.
Ze względu na dużą wartość kolekcji lalek, Fundacja wybiera miejsca ekspozycji zabytkowe, mające specjalne znaczenie dla kultury polskiej. Niewątpliwie takim miejscem jest XVIII Pałac Kołłątajów położony we wsi Wiśniowa k. Staszowa, gdzie zamieszkiwała rodzina Hugo Kołłątaja. W pobliskim kościele wmurowane jest serce twórcy Konstytucji 3 Majowej.

Wystawa

Wystawa "Jej wysokość lalka"

FUNDACJA IM.EDWARDA KUSZTALA
Ul. Sienkiewicza 57/7
25-002 Kielce
Tel. 881 770 441
e-mail: fundacjaedwardakusztala@gmail.com

VOD

Informacje kulturalne, 23.03.2023

Informacje kulturalne, 22.03.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE