wyspia-sztuka-wspolczesna-na-zamku-krolewskim-na-wawelu

„WYSPIA”. Sztuka współczesna na Zamku Królewskim na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu nie przestaje zaskakiwać w 2023 roku.
Już 26 stycznia na dziedzińcu zewnętrznym stanie Wyspia.
To współczesna instalacja artystyczna Kingi Nowak inspirowana twórczością Stanisława Wyspiańskiego.

To nie zdarza się często. Dzieło sztuki na wyciągnięcie ręki – przejrzymy się w nim, dotkniemy go, a dzięki formalnym zabiegom zobaczymy zabytkowe otoczenie w niecodziennych barwach. Zamek Królewski na Wawelu nie przestaje zaskakiwać w 2023 roku. Instalacja w symboliczny sposób spełnia jedno z największych marzeń Wyspiańskiego – pozostawienia swojego śladu w tym wyjątkowym miejscu.

Dr Agnieszka Jankowska-Marzec, kuratorka instalacji zwraca uwagę, że autorka Wyspii podąża tropem wawelskich fascynacji Wyspiańskiego, równocześnie czerpiąc inspirację z jego witraży i malarstwa ściennego znajdującego się w krakowskim kościele oo. Franciszkanów. – Kolorystyka witraży, o głębokich, nasyconych barwach, rozświetlonych przez przenikające przez nie światło, sprzymierzona z geometrycznymi motywami, kratownicą obecną w malarstwie ściennym wpłynęła na ostateczną formę instalacji o wieloznacznym tytule Wyspia – stwierdza Agnieszka Jankowska-Marzec.

Zwiedzający Zamek będą mogli podejść do instalacji, dotknąć jej, a za sprawą wyjątkowej konstrukcji, poczują się niemal częścią dzieła sztuki.

Zamek Królewski na Wawelu
Od 26 stycznia – do listopada 2023

„WYSPIA”. Sztuka współczesna na Zamku Królewskim na Wawelu

„WYSPIA”. Sztuka współczesna na Zamku Królewskim na Wawelu

https://wawel.krakow.pl/cykl/spacery-szlakiem-wyspianskiego

VOD

Informacje kulturalne, 31.01.2023

Informacje kulturalne, 30.01.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE