swieto-dobrej-ksiazki-w-warszawie-xxvii-targi-wydawcow-katolickich

Święto Dobrej Książki w Warszawie / XXVII Targi Wydawców Katolickich

Już za tydzień rozpocznie się kolejne Święto Dobrej Książki -
XXVII Targi Wydawców Katolickich (29 września–2 października).


Po raz kolejny organizatorzy Targów: Stowarzyszenie Wydawców Katolickich oraz Zamek Królewski w Warszawie–Muzeum zaproszą wszystkich miłośników książek do Arkad Kubickiego i Ogrodów Zamku Królewskiego
(Plac Zamkowy 4, Warszawa).

„Mimo trudnej sytuacji jaka panuje na świecie – niebezpieczeństw związanych z pandemią oraz wojny w Ukrainie, staramy się zapewnić czytelnikom chwilę wytchnienia w ich ulubionym, wielokrotnie sprawdzonym towarzystwie: najciekawszych książek o tematyce religijnej” – mówi ks. Roman Szpakowski sdb, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Udział w tegorocznej edycji Targów zadeklarowało już blisko 140 wystawców. Swoją ofertę wydawniczą kulturalną i społeczną zaprezentują oficyny kościelne, zakonne i świeckie, religijne i branżowe stowarzyszenia oraz organizacje pozarządowe.

Organizatorzy szczególnie dumni są z obecności licznej reprezentacji gości zagranicznych. „Mimo przedłużającej się tragedii wojny, która dotknęła Ukrainę udało się doprowadzić do obecności podczas targów kilku wydawnictw religijnych z tego kraju. Cieszę się niezmiernie, że polscy i ukraińscy czytelnicy będą mogli spotkać się w jednym miejscu i wzajemnie poznając swoją kulturę, koncentrując się łączących nas więziach religijnych, kulturowych i społecznych” – komentuje ks. Roman Szpakowski.
To zresztą nie jedyny akcent zagraniczny tegorocznych Targów. Jak zdradza, na Targach będziemy mogli zapoznać się także z ofertą oficyn z Białorusi, a także tradycyjnie już nie zabraknie gości z Wydawnictwa Watykańskiego.

Według intencji organizatorów TWK mają być spotkaniem ze słowem w każdym jego wymiarze: mówionym, pisanym, drukowanym oraz ilustrowanym obrazem i dźwiękiem. Niezmiennie mają być okazją do niezwykłych spotkań czytelników z książkami i ich autorami. Program towarzyszący, na który złożą się aktywności przygotowane przez wystawców: debaty merytoryczne, spotkania autorskie w salach, namiotach i przy stoiskach wydawców będzie liczył blisko 200 wydarzeń. Tradycyjnie wzbogaci go również oferta kilkunastu filmów dokumentalnych o tematyce historycznej, ukazujące niezwykłe postaci i wydarzenia, z historii Polski drugiej połowy XX wieku.

Tegoroczną nowością w programie towarzyszącym Targów będzie szkolenie „Świat książki religijnej” (piątek, 30 września) – nowatorska inicjatywa skierowana do bibliotekarzy z regionu Mazowsza.
Na program szkolenia złożą się cztery moduły tematyczne dedykowane zagadnieniom takim jak: „książka historyczna w ofercie wydawców religijnych”, „literatura dotycząca rozwoju duchowości”, „książki religijne dla dzieci i młodzieży” oraz „dlaczego warto i jak promować książki religijne w bibliotece”. Szkolenie ma na celu podniesienie kompetencji zawodowych bibliotekarzy bibliotek publicznych i szkolnych w zakresie wiedzy na temat współczesnej charakterystyki produkcji wydawnictw religijnych w Polsce. Jego uczestnicy otrzymają możliwość zdobycia praktycznej wiedzę na temat najpopularniejszych gatunków i najbardziej wartościowych pozycji dostępnych w obiegu wydawniczym.

Tegoroczne Targi to także szczególny moment w historii Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks – jubileusz 25-lecia jej istnienia. Konsekwentnie powiększające się przez ten czas grono laureatów: wydawców, autorów, tłumaczy, osób duchownych i świeckich pozwoliło stworzyć niezwykły panteon postaci zasłużonych dla Polski na rzecz promowania wartościowych treści religijnych poprzez książkę i przekaz medialny.
Do tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę FENIKS zgłoszono ponad 250 publikacji, które ocenione zostaną w ramach kilkunastu konkursowych kategorii (m.in. „autorska”, „publicystyka religijna”, „książka dla dzieci”, „multimedia”).

Ogłoszenie wyników tegorocznej edycji odbędzie się podczas uroczystości otwarcia TWK (czwartek, 29 września, godz. 12) w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie-Muzeum. Gala wręczenia Nagrody odbędzie się w sobotę, 1 października o godz. 19.30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (Warszawa, ul. Długa 13/15).

XXVII Targi Wydawców Katolickich

XXVII Targi Wydawców Katolickich

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

VOD

Informacje kulturalne, 26.09.2022

Informacje kulturalne, 25.09.2022


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE