glass-brahms

GLASS | BRAHMS

Piotr Pławner, jeden z najznakomitszych i najbardziej kreatywnych polskich wiolinistów swego pokolenia, wystąpi wraz z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus w podwójnej roli solisty i dyrygenta 28 stycznia 2022 o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Podczas wieczoru zabrzmią dzieła Philipa Glassa i Johannesa Brahmsa.

Philip Glass stał się postacią „ikoniczną” nurtu w muzyce nazwanego minimalizmem. Jego II Koncert skrzypcowy z roku 2009, zatytułowany American Four Seasons, intencjonalnie nawiązuje do podobnego cyklu Antonia Vivaldiego, chociaż tu porom roku poświęcone są cztery osobne części, nie osobne koncerty. Kompozytor w toku dyskusji z adresatem dedykacji, skrzypkiem Robertem McDuffie’m, spierał się o to, jak obaj postrzegają muzyczną ilustrację pór roku, toteż części nie noszą ostatecznie identyfikujących je tytułów, a ich interpretacja pozostawiona jest wyobraźni słuchacza.

W finale wieczoru wykonana zostanie ostatnia z czterech symfonii Johannesa Brahmsa, która mimo tradycyjnej architektoniki zawiera wiele nowatorskich i oryginalnych elementów formalnych; stała się ona jedną z najważniejszych pozycji kanonu późnoromantycznej symfoniki, uchodzi też za najdonioślejsze osiągnięcie muzyki orkiestrowej kompozytora.

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie
28 stycznia 2022, godz. 19.00

Koncert GLASS | BRAHMS

Koncert GLASS | BRAHMS

Więcej na sinfoniaiuventus.pl

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE