klub-filmowy-odjazd-w-ujazdowski-kino

Klub filmowy {OD–JAZD} w U–jazdowski Kino

{OD–JAZD}

Czas trwania: październik 2021–czerwiec 2022
Bilety: 5 zł
Kuratorka: Klara Pawlicka


Klub filmowy {OD–JAZD} w unikalny sposób łączy dwa obszary: edukację filmową, czyli zaznajamianie młodego widza z najważniejszymi pojęciami, tytułami, tendencjami czy postaciami ze świata kina, oraz aktywizację widowni do współtworzenia merytorycznej zawartości klubowych spotkań i dyskusji nawiązujących do tradycji DKF-ów.

Klub filmowy {OD–JAZD} to kinofilskie poszukiwania skarbów i wyjątkowa szansa spotkania oraz dyskusji z wybitnymi znawcami kina, którzy przedstawią autorskie interpretacje swych ukochanych filmów. To cykl 20 spotkań, na które składają się prelekcje ekspertów, projekcje dzieł filmowych oraz dyskusja z uczestnikami.

Nadrzędnym celem działalności klubu jest rozbudzanie krytycznego myślenia o kinie, zainteresowanie jego historią oraz zachęcanie widzów do samodzielnego analizowania dzieł filmowych i własnych interpretacji.

W repertuarze klubu znajdą się m. in.: Na nabrzeżach (1954, reż. Elia Kazan), Dzikość serca (1990, reż. David Lynch), Mama (2014, reż. Xavier Dolan), W samo południe (1952, reż. Fred Zinnemann), Dziecko Rosemary (1968, reż. Roman Polański), La Strada (1954, reż. Federico Fellini), Pociąg (1959, reż. Jerzy Kawalerowicz), Spragnieni miłości (2000, reż. Wong Kar Wai).

Oferta Klubu Filmowego skierowana jest do młodzieży w wieku licealnym; studentów kierunków filmowych, kulturoznawczych oraz innych kierunków humanistycznych; młodych ludzi zainteresowanych kinem i jego historią, chcących rozwijać się w tym kierunku, pragnących poszerzyć wiedzę w obszarze filmu i kultury audiowizualnej; osób myślących o karierze krytyka filmowego, filmoznawcy, reżysera, aktora, filmowca, kiniarza – każdego, kto chce związać swą ścieżkę zawodową z filmem; każdego, kto kocha kino – klub filmowy jest narzędziem edukacyjnym o inkluzywnym charakterze, wiedza wstępna nie jest wymagana.

Naszymi ekspertami są wybitni specjaliści, pracownicy naukowi m. in. Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego, którzy mają bogate doświadczenie edukacyjne, zdobyte w ramach dydaktyki uniwersyteckiej oraz w podobnych wydarzeniach okołofilmowych, organizowanych w kinach studyjnych i innych instytucjach związanych z kulturą filmową w Krakowie i Warszawie. Różnorodne doświadczenia, specjalizacje, podejmowane badania, a nawet zróżnicowany wiek ekspertów są gwarancją unikalnej, wielowymiarowej perspektywy spojrzenia na kino i jego historię.

Program

18/10/2021 o 18:00

Piknik pod Wiszącą Skałą [Picnic at Hanging Rock], reż. Peter Weir, Australia 1975, 110'
seans poprzedzony będzie krótką prelekcją, po filmie dyskusja z udziałem krytyczki filmowej i filmoznawczyni Dominiki Laszczyk-Hołyńskiej

25/10/2021
Na nabrzeżach [On the Waterfront], reż. Elia Kazan, USA 1954, 108'
seans poprzedzony będzie krótką prelekcją, po filmie dyskusja z udziałem teatrolożki i filmoznawczyni Olgi Katafiasz.

08/11/2021
Amator, reż. Krzysztof Kieślowski, Polska 1979, 117’
seans poprzedzony będzie krótką prelekcją, po filmie dyskusja z udziałem filozofa kultury i krytyka filmowego Mateusza Wernera.

Więcej informacji o klubie filmowym na stronie
u-jazdowski.pl/kino/repertuar/od-jazd
u-jazdowski.pl/kino/repertuar/od-jazd/piknik-pod-wiszaca-skala

Organizator
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Współorganizator
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Przegląd filmowy finansowany ze środków
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy
Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, Art Cinema CICAE, Europa Cinemas,

Partnerzy medialni
Aktivist, Czasopismo EKRANY, Dwójka, Filmweb, GoOut, TVP Kultura

Klub filmowy {OD–JAZD} w U–jazdowski Kino

Klub filmowy {OD–JAZD} w U–jazdowski Kino

Materiały prasowe
u-jazdowski.pl/press-room/komunikaty-prasowe/kino/od-jazd

VOD

Informacje kulturalne, 26.09.2022

Informacje kulturalne, 25.09.2022


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE