festiwal-organy-plus-jesien-2021-jubileusze

Festiwal ORGANy PLUS+® JESIEŃ 2021: JUBILEUSZE

Sześć premierowych koncertów na żywo na festiwalu ORGANy PLUS+® 2021 JESIEŃ: JUBILEUSZE.

Szanowni Państwo,
Wokół niepokoje, kłótnie i wojny, pandemia nie odpuszcza, a my w trakcie tegorocznej jesiennej edycji festiwalu ORGANy PLUS+®2021 chcemy na chwilę zanurzyć się w historii, by przypomnieć Państwu, że po deszczu przychodzi słońce, a po nocy – dzień, a sztuka może być dla nas skuteczną formą obrony przed trudami i kłopotami dnia codziennego. W trakcie sześciu koncertów będziemy muzycznie podróżować nie tylko po wybrzeżach Bałtyku, czy krajach europejskich, ale również po raz pierwszy zawędrujemy do Pałacu Opatów, a muzycznie do Nowego Świata…choć w paradoksalny sposób. We wszystkich tych peregrynacjach będzie nam towarzyszył śpiew w wykonaniu plejady gwiazd polskich i zagranicznych oraz dźwięk wspaniałych gdańskich organów.
Tradycyjnie festiwal ORGANy PLUS+® rozpoczniemy we franciszkańskim kościele Św. Trójcy. Dzięki współpracy z Konsul Generalną Republiki Federalnej Niemiec, panią Cornelią Pieper, wraz z młodymi muzykami zespołu Europäisches Hanse-Ensemble pod wodzą niezrównanego chórmistrza Manfreda Cordesa z Niemiec we czwartek 30 września o godz. 19.00 odbędziemy niezwykłą podróż do siedemnastowiecznych miast Hanzy i posłuchamy muzyki, która uświetniała nad Bałtykiem uroczystości publiczne i święta kościelne…co NB. często było jednym i tym samym. W ten sposób nasz festiwal dołącza małą cegiełkę do obchodów okrągłych jubileuszy, które są związane z Gdańskiem i najnowszą historią Polski. Przede wszystkim jest to 30-lecie podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Lokalnie świętujemy również 45 lat partnerstwa miast hanzeatyckich Gdańska i Bremy oraz 30- lecia działalności Towarzystwa Polska-Niemcy w Gdańsku działających na rzecz pojednania pomiędzy obu naszymi narodami.
Dzień później w piątek 1 października o godz. 19.00 po raz pierwszy nasz festiwal zawita do rokokowego Pałacu Opatów w Oliwie, gdzie w Sali Muzycznej dokładnie w taki sam sposób jak robiono to w osiemnastym wieku przedstawimy Państwu muzykę w stylu galant w wykonaniu francuskiego zespołu Les Chantres de Saint-Hilaire pod kierunkiem François-Xaviera Lacroux. Dzięki współpracy z Instytutem Francuskim w Polsce oraz Muzeum Narodowym w Gdańsku będziemy mieli możliwość posłuchać frankofońskiej muzyki, która rozbrzmiewała nie tylko we francuskich pałacach, ale również w salonach Nowego Świata. W prezentowanym programie zawarte zostały bowiem utwory pochodzące ze zbioru skompletowanego przez Kawalera de Chavoye, namiestnika Ludwika XV w Nowej Francji (czyli na terenach dzisiejszej Ameryki Północnej) i wielkiego miłośnika kantat.
W sobotę 2 października o godzinie 19.00 w kościele Św. Jana w Gdańsku na zakończenie międzynarodowej konferencji organologicznej „ św. Jan Od-Nowa – 260 lat organów bocznych Johanna Friedricha Rhodego” posłuchamy kolejnego monograficznego koncertu z cyklu Bach in Gdańsk w wykonaniu Andrzeja Szadejko na organach i fantastycznej sopranistki – Anny Fabrello. Tym razem dowiemy się jakie muzyczne nowinki Jan Sebastian poznał w Luneburgu i jak to wpłynęło na kompozycje szesnastoletniego wówczas kompozytora.
Dokładnie 110 lat temu w salezjańskim kościele Św. Jana Bosko na Oruni elbląski organmistrz Eduard Wittek zbudował nowy pneumatyczny instrument w zabytkowej barokowej szafie organowej Andreasa Hildebrandta z 1749 roku. W tym samym czasie Berlin był jednym z najważniejszych centrów muzyki organowej. W czasie koncertu w poniedziałek 4 października o godz. 19.30 w salezjańskim kościele św. Jana Bosko na Oruni obie neoromantyczne tradycje – gdańska i berlińska – spotkają się pod palcami wybitnego organisty z Berlina, tegorocznego laureate nagrody OPUS KLASSIK – Andreasa Sieliga który, wraz z Christiną Elbe - sopran przeniosą nas ponad sto lat wstecz do czasów fin de siècle’u.
Po kilku dniach przerwy ponownie spotkamy się w kościele franciszkanów. Dwa ostatnie koncerty połączy jedna przestrzeń, ale muzycznie będą to dwa odrębne światy. Najpierw w sobotę 9 października o godz. 19.00 posłuchamy zrekonstruowanych kantat Friedricha Christiana Samuela Mohrheima - gdańskiego kapelmistrza, jedynego ucznia Bacha, który przez większość swojego zawodowego życia działał na terenie pierwszej Rzeczypospolitej. Ta porywająca muzyka będąca połączeniem bachowskiej polifonii, gdańskiej tradycji i eleganckiego stylu galant zabrzmi w wykonaniu nezrównanego gdańskiego zespołu Goldberg Baroque Ensemble oraz renomowanych solistów z całej Europy – Siri Karoline Thornhill z Norwegii, Franziski Gottwald z Niemiec, Virgila Hartingera z Austrii i Stephana MacLeoda ze Szwajcarii. Gwiazdorska muzyka i obsada pomoże poczuć się nam jak gdańscy mieszczanie w drugiej połowie osiemnastego wieku.
Na zakończenie zaproponujemy chwile medytacji i zadumy. Ostatni concert, odbędzie się również we franciszkańskim kościele Św. Trójcy w Gdańsku w niedzielę 10 października wyjątkowo o godz. 15.00 i będzie hołdem złożonym przez czeski zespół wokalny Cappella Mariana pod kierunkiem Vojtěcha Semeráda jednemu z najwybitniejszych i najważniejszych kompozytorów europejskich - Josquinowi Desprez. Ten gigant muzyki wyznaczył kierunek rozwoju europejskiej muzyki wielogłosowej. W tym roku wspominamy pięćsetną rocznicę jego śmierci. W trakcie koncertu posłuchamy Miserere mei Deus wielkiego francuza, cały festiwal zakończymy przepięknym Requiem in memoriam Josquin Desprez jego najwybitniejszego ucznia Jeana Richaforta. We franciszkańskim kościele Św. Anny rozpoczął się właśnie długo wyczekiwany remont jedynych zachowanych organów gdańskiego organmistrza Otto Heinrichsdorffa z 1911 roku, które ukryte są za przepięknym zabytkowym prospektem Andreasa Hildebrandta z 1710 roku. Od tej edycji festiwalu ORGANy PLUS+® przez następne cztery będzie nam towarzyszyła idea wsparcia tego procesu. Każdy z nas może się przyczynić do szybkiego powrotu tego zabytku do pełnej sprawności i oryginalnego wyglądu i brzmienia. Wystarczy tylko zostać patronem piszczałki…

Światowej sławy wykonawcy, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy, rokokowego Pałacu Opatów oraz neogotyckiego kościoła Św. Jana Bosko, unikatowe wnętrze kościoła Św. Jana, oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana nigdzie indziej w Polsce sprawią, że wejdziemy w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków.

Pozwólmy sobie na krótką podróż w czasie !
Zapraszam do Gdańska ! Zapraszam do kościoła Świętej Trójcy, św. Jana i św. Jana Bosko !

Szczegóły na stronie organyplus.com/glowna

Festiwal ORGANy PLUS+® JESIEŃ 2021: JUBILEUSZE

Festiwal ORGANy PLUS+® JESIEŃ 2021: JUBILEUSZE

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Gminy Miasta Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego.

Festiwal ORGANy PLUS+ jest członkiem European Festival Associacion EFFE.

Koncerty realizowane będą w reżimie sanitarnym. Organizatorzy proszą melomanów o przychodzenie w maskach higienicznych, oraz zapewnią dezynfekcję rąk i utrzymanie dystansu.

Współorganizatorzy: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury, parafia Św. Jana Bosko na Oruni, Trinitas Artis, AMRS Production
Partnerzy: Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, Instytut Francuski w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, PAN Biblioteka Gdańska, Grupa NDI, fundacja Wspólnota Gdańska, Oliwski Ratusz Kultury, Ruch Muzyczny, Drukomania.pl, Villa Anna, Dom Muzyka

Bilety w cenie 20/30/40 PLN oraz karnety w cenie 100/160 do nabycia na godzinę przed koncertem. Rezerwacje biletów na bilety@organyplus.com do odebrania najpóźniej na pół godziny przed rozpoczęciem koncertu. Na koncert w dniu 2.10.2021 wstęp wolny, obowiązują wejściówki.

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE