27-miedzynarodowe-biennale-plakatu-w-warszawie-juz-w-toku

27. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie – już w toku

Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie, organizowane przez Akademię Sztuk Pięknych, rozpoczyna się już 12 czerwca. To najstarsze i jedno z najbardziej znaczących na świecie wydarzeń artystycznych dedykowanych wyłącznie plakatowi. Nazywane jest często Olimpiadą Plakatu.

Biennale prezentuje szerokiej publiczności najwybitniejsze prace wykonane przez artystki i artystów z całego świata w czasie między poprzednią i bieżącą edycją. Z reguły w czerwcu parzystego roku cały świat plakatowy skupia się jak w soczewce w stolicy Polski. Biennale to jednocześnie prestiżowa polska marka, która przyczynia się do promocji naszej kultury i kreatywności na świecie.

Tegoroczne dwa konkursy mają charakter otwarty. Konkurs Główny nie jest sprofilowany tematycznie. Jest zatem swoistym przeglądem różnorodności kulturowej świata i jego aktualiów z wielu dziedzin życia. Szczegółowym problemem, który przyświeca tylko Konkursowi Tematycznemu, jest „Zmieniający się świat a zdrowie”.
W ramach 27. Międzynarodowego Biennale Plakatu zarejestrowano 3200 zgłoszeń, co przełożyło się na 6000 plakatów. Prace zakwalifikowane przez jury preselekcyjne do finałowego etapu obu konkursów będą pokazywane na wystawach pokonkursowych.
Otwarcie wystaw i rozstrzygnięcie rywalizacji już 12 czerwca.
Plakaty będą oceniane przez Międzynarodowe Jury w znakomitym składzie: Ahn Sang-soo – grafik – Korea Południowa, Jonathan Barnbrook – grafik – Wielka Brytania, Ralph Schraivogel – grafik – Szwajcaria, Justyna Czerniakowska – graficzka – Polska, Mariusz Knorowski – historyk i krytyk sztuki – Polska.

Otwarcie 27. edycji MBP uświetni nowy początek działalności kulturalnej Pałacu Czapskich – głównej siedziby ASP w Warszawie – po renowacji i przebudowie, które przyczyniły się do stworzenia spektakularnej przestrzeni wystawienniczej.

27. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie
12 czerwca – 28 sierpnia 2021
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Pałac Czapskich, Krakowskie Przedmieście 5, Warszawa

Główny organizator: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Honorowy patronat: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Prezydent miasta stołecznego Warszawy
Współorganizatorzy: Muzeum Plakatu w Wilanowie – Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, STGU Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej
Partnerzy: Polski Komitet ds. UNESCO, Centrum Praskie Koneser – Liebrecht & wooD Poland Sp. z o.o., Prom Kultury Saska Kępa, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Warszawski, Salon Akademii, Turboposter.
Patronat medialny: TVP Kultura, TVP 2, TVP 3, RDC, Czwórka

27. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie – już w toku

27. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie – już w toku

WWW: warsawposterbiennale.com
FB i IG: ipb.warsaw

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE