instytut-polonika-zaprasza-na-wystawe-tytus-brzozowski-12-miast

Instytut POLONIKA zaprasza na wystawę „Tytus Brzozowski. 12 miast”

Pół roku Tytusowi Brzozowskiemu zajęło namalowanie cyklu akwareli, które wykonał specjalnie dla Instytutu POLONIKA.
Od 15 czerwca rusza wyjątkowa wystawa tych dzieł, którą na żywo będzie można oglądać w warszawskim Muzeum im. Bolesława Biegasa.

Tytus Brzozowski jest malarzem, architektem oraz twórcą fantastyczno-baśniowych murali zdobiących ulice stolicy. Dzieła Tytusa, które powstają w jego pracowni na warszawskiej Pradze, są jak zaproszenie do surrealistycznej podróży przez świat baśniowy choć „ubrany” w prawdziwe dekoracje. Forma, mistrzowski detal, czasem spojrzenie na rzeczywistość z lekkim przymrużeniem oka – nie dziwi nas, że na wystawy tego artysty zawsze przychodzą tłumy.

W Muzeum im. Bolesława Biegasa będzie można obejrzeć 13 obrazów autorstwa Tytusa Brzozowskiego. To jego artystyczna wizja miast, w których można znaleźć poloniki: od Chicago i Rapperswilu przez Padwę po Lwów czy Tbilisi.

Tym razem miałem okazję wyruszyć w świat i poznać ważne dla mnie miejsca w zupełnie nowy sposób. Odkrywanie polskich wątków dostarczyło mi mnóstwa satysfakcji, bardzo dużo się nauczyłem – opowiada twórca - Powstanie każdego obrazu było długotrwałym procesem. Oprócz zrozumienia samego miasta i odszukania jego ducha pracowałem również nad ukrytymi w nim polonikami. Wszystko zaczynało się od rozmów z zespołem Instytutu. Podczas wielogodzinnych spotkań poznawałem zarówno ważne fakty, jak i zabawne czy intrygujące anegdoty, jakich pełno w naszej historii. Ciekawe było dla mnie badanie burzliwych więzi Mickiewicza z Puszkinem, szczerze też ubawiłem się, słysząc o tureckim zamachu na strusia dokonanym przy okazji bitwy pod Wiedniem...

Autor przyznaje, że praca nad spójnym cyklem obrazów wymagała ogromnej liczby szkiców. Ważna była dla niego nie tylko każda akwarela z osobna, lecz także całość jako seria bez powtarzalności, czy popadania w nużący schemat. Dużą rolę przy budowaniu nastroju kolejnych prac odgrywała ich kolorystyka. Stonowany Paryż jest przecież zupełnie inny niż kolorowe Wilno, czy chłodny Petersburg. Był to dla mnie ważny impuls do poszerzenia palety – twierdzi akwarelista.

Wystawa „Tytus Brzozowski. 12 miast” będzie dostępna od 15 czerwca do 13 lipca 2021.
Siedemnastego czerwca w sali warszawskiej Kinoteki odbędzie się także wyjątkowe spotkanie z Tytusem Brzozowskim. Nie będzie to wernisaż w zwyczajowym sensie – autor ze swadą opowie o swojej pracy i miesiącach spędzonych przy projektowaniu oraz tworzeniu obrazów z polonikami. Tym razem, ponieważ wciąż trwa pandemia, wieczór zaplanowano dla ograniczonej liczby uczestników.
Zapraszamy wyłącznie po uprzedniej rejestracji za pomocą formularza na stronie polonika.pl
Zapisy rozpoczynają się 10 czerwca, o godz. 12:00.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego

Opieka merytoryczna: Dorota Janiszewska-Jakubiak
Kurator wystawy: Anna Ekielska
Koordynator i pomysłodawca projektu: Karolina Sałajczyk
Patroni medialni: TVP Kultura, CHILLIZET, miesięcznik FOCUS

Tytus Brzozowski z akwarelą dla Instytutu POLONIKA, mat. prasowe

Tytus Brzozowski z akwarelą dla Instytutu POLONIKA, mat. prasowe

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA jest wyspecjalizowaną państwową instytucją kultury powołaną w 2017 r. przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotra Glińskiego. Instytut prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim. Dzięki nim zachowywane są materialne świadectwa naszych dziejów i przywracana pamięć o ważnych dla współczesnych Polaków osobach oraz istotnych faktach historycznych.

VOD

Informacje kulturalne, 10.07.2024

Informacje kulturalne, 03.07.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE