festiwal-katowice-kultura-natura-tesknota-i-pragnienie

Festiwal Katowice Kultura Natura — “Tęsknota i pragnienie”

Katowice Kultura Natura, flagowy katowicki festiwal muzyki klasycznej, już po raz szósty zgromadzi w sali NOSPR znakomitych artystów z całego świata. Temat przewodni tegorocznej edycji to „Tęsknota i pragnienie”. Program sześciu koncertów, zaplanowanych między 14 a 22 maja, wędruje przez różne odcienie tęsknoty i różne rodzaje pragnień.

Zabrzmi muzyka, która w dobie pandemii dotyka bardzo aktualnych emocji i postaw. Będą to dzieła inspirowane pragnieniami wspólnymi dla każdej epoki.
„Ten festiwal powstał po to, żeby z największymi artystami rozmawiać o sprawach najważniejszych za pomocą uniwersalnego i pełnego piękna języka muzyki” – mówi Ewa Bogusz-Moore, dyrektor festiwalu.


Wielkie nazwiska zagranicznych artystów w ostatnich miesiącach rzadko pojawiają się na plakatach koncertowych. W tym kontekście program majowego festiwalu Katowice Kultura Natura jest dla wszystkich melomanów miłą niespodzianką – gwiazdami tegorocznej edycji są m.in. Marin Alsop, Alexander Melnikov, Dorothea Röschmann, Sonya Yoncheva i Concerto Köln.

„Cieszę się, że mimo trwającej pandemii festiwal Katowice Kultura Natura ponownie zagości w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a wybrane koncerty będą transmitowane online. Dzięki tej formule festiwal może dotrzeć do szerokiego grona melomanów, jak również do ludzi chcących rozpocząć przygodę z muzyką poważną. Każdego roku w ramach festiwalu w stolicy Metropolii występują najbardziej cenieni artyści na świecie, co tylko potwierdza fakt, że Katowice w pełni zasługują na tytuł Miasta Muzyki UNESCO” – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.
Okoliczności pandemii widać nie tylko w sposobach prezentacji koncertów, ale również w wielu innych sferach festiwalu – zamiast tradycyjnej książki programowej w tym roku organizatorzy przygotowali dla słuchaczy audiobooka z tekstami opisującymi ideę festiwalu i programy koncertów.

Festiwal rozpocznie się koncertem NOSPR pod batutą Marin Alsop (14.05). W repertuarze znajdzie się muzyka inspirowana najbardziej archetypicznymi obrazami miłości. Zabrzmią wybrane części z suit symfonicznych Romeo i Julia Siergieja Prokofiewa oraz Wstęp i Miłosna śmierć Izoldy z dramatu muzycznego Tristan i Izolda Richarda Wagnera. Koncert dopełnią Pieśni miłosne Hafiza na głos i orkiestrę op. 26 Karola Szymanowskiego w interpretacji Ewy Tracz. Ponadto, w trakcie prób do swojego koncertu, Marin Alsop poprowadzi warsztaty dyrygenckie, w których weźmie udział ośmioro młodych dyrygentek i dyrygentów z całego kraju.

Koncert będzie transmitowany na antenie medici.tv – największej na świecie platformy streamingowej poświęconej muzyce klasycznej. „Transmisja koncertu w ramach festiwalu Katowice Kultura Natura zwiastuje ekscytującą współpracę z NOSPR, z której rozpoczęcia jesteśmy w medici.tv bardzo dumni. Nasza relacja jest dla medici.tv i dla NOSPR-u wspaniałą szansą podzielenia się z odbiorcami produkcjami, które są nam szczególnie bliskie. Doskonale wpisuje się w naszą misję zbliżania artystów i publiczności, która staje się coraz ważniejsza w kontekście dzisiejszego świata” – pisze o tej współpracy medici.tv.

Romantyczne tęsknoty i pragnienia będą także źródłem inspiracji dla recitalu rosyjskiego pianisty, Alexandra Melnikova (16.05), który wypełnią dzieła Schuberta, Brahmsa i Skriabina, oraz koncertu wybitnej niemieckiej śpiewaczki, Dorothei Röschmann i pianisty Wolframa Riegera (17.05). Dla wielbicieli muzyki wokalnej sporą atrakcją będzie również koncert NOSPR i Domingo Hindoyana, w ramach którego wystąpi bułgarska sopranistka, Sonya Yoncheva (20.05). Zabrzmi wówczas muzyka francuska – pieśni Henriego Duparca, a także utwory Gabriela Faurégo i Alberta Roussela.
Transmisja tego koncertu będzie dostępna na stronie https://nospr.org.pl/pl.

W czasach, kiedy wielkie narracje wyznaczające rytm życia całych społeczności powoli zanikają, wiele osób poszukuje trwałych wartości w sztuce. Dlatego ważne miejsce w programie zajmuje też muzyka zorientowana na doskonałość formy, harmonii i proporcji. Takie właśnie „czyste piękno” można odnaleźć w utworach instrumentalnych Johanna Sebastiana Bacha i Antonio Vivaldiego, które zabrzmią w interpretacji zespołu Concerto Köln (22.05). Współistnienie dwóch porządków – boskiego porządku harmonii i świata ludzkich uczuć – stanowi oś narracyjną głośnej opery ahat-ilī. Siostra bogów Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk, która zostanie zaprezentowana w wersji estradowej (21.05).

Festiwal Katowice Kultura Natura — “Tęsknota i pragnienie”

Festiwal Katowice Kultura Natura — “Tęsknota i pragnienie”

Pokazując tak szerokie dziedzictwo muzyczne, które wyrosło na gruncie pragnień i tęsknot, festiwal konfrontuje słuchaczy z pytaniem: czego pragniemy dziś? Za czym tęsknimy w naszym współczesnym świecie? Jak brzmi muzyka świata, który zmieniamy naszymi wyborami i naszym życiem? Czy będzie to muzyka, za którą zatęsknią przyszłe pokolenia?

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE