geniusz-rathausa-odkryty-na-nowo

Geniusz Rathausa odkryty na nowo.

Światowa premiera fonograficzna w wytwórni DUX.

21 stycznia 2021 roku do katalogu wytwórni DUX trafi album wyjątkowy z wielu powodów. To pierwsza rejestracja dwóch utworów kameralnych Karola Rathausa. Utworów bardzo rzadko granych, które dodatkowo prawie na pewno nie zabrzmiały dotąd w Ojczyźnie kompozytora.

To wielkie wyróżnienie przywracać pamięć geniuszowi. Tak emocje towarzyszące powstaniu albumu opisuje pianistka i pomysłodawczyni tego projektu, Aleksandra Hałat. Tym większe wyróżnienie, że oficjalną zgodę na sygnowanie zespołu nazwiskiem kompozytora wyraziła jego wnuczka. Karol Rathaus Ensemble zarejestrowało dla wytwórni DUX dwa utwory kameralne okrzykniętego przez niemiecką krytykę w latach dwudziestych „nadzieją nowej muzyki” kompozytora: Trio op. 53 i Trio Serenade op. 69, powiększając tym samym zbiór nagrań kameralistyki Rathausa o twórczość dla zespołu trzech instrumentów.

Intymne spotkanie z najwyższej klasy sztuką kompozytorską Karola Rathausa pozwoliło nam, wykonawcom, na dostrzeżenie Jego samego – genialnego, zapomnianego artysty – emigranta, w którego twórczości splatają się elementy polskie, europejskie oraz amerykańskie.

Marcin Hałat (skrzypce), Marcin Mączyński (wiolonczela), Piotr Lato (klarnet) i Aleksandra Hałat (fortepian) albumem „Rathaus • Piano Trios” przywracają do repertuaru wybitne dzieła kameralne i stwarzają słuchaczom niebywałą możliwość odkrycia muzyki, która przez kilkadziesiąt lat pozostawała w zapomnieniu.

Płyta dostępna w sprzedaży w oficjalnym sklepie DUX od 21 stycznia, a niebawem w fizycznej oraz cyfrowej międzynarodowej dystrybucji.

Partner płyty: Ruch Muzyczny.

Patroni medialni: Dwójka – Program 2 Polskiego Radia, TVP Kultura, Magazyn PRESTO, Tygodnik Przegląd, Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, LongPlay.

Światowa premiera fonograficzna w wytwórni DUX

Światowa premiera fonograficzna w wytwórni DUX

www.youtube.com/watch?v=US0LY9U-ANs&feature=youtu.be

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE