festiwal-muzyka-wiary-muzyka-pokoju-w-tym-roku-online

Festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju w tym roku online

23-27 października 2020 r.

23 października startuje festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju. Czwarta edycja tego wyjątkowego wydarzenia, które trwale wpisało się w kalendarz najciekawszych imprez muzycznych w Warszawie, potrwa do 27 października. W programie festiwalu sześć premierowych koncertów z pogranicza muzyki współczesnej, jazzu i improwizacji.
Ze względu na sytuację epidemiczną w tym roku festiwal odbędzie się jedynie w formule online. Transmisje na żywo ze wszystkich koncertów zostaną zaprezentowane na stronie 
https://muzykawiary.pl/. Część koncertów zostanie wyemitowana przez Program Drugi Polskiego Radia.

Organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II festiwal co roku prezentuje intrygujące projekty utalentowanych i uznanych młodych artystów, zabierając słuchaczy w podróż po świecie wysmakowanych dźwięków z różnych epok i kręgów kulturowych w poszukiwaniu tego, co uniwersalne, materialne i mistyczne w muzyce. Ambitny program festiwalu, poprzez połączenie tradycji z nowoczesnością i zderzenie wielu różnych artystycznych wrażliwości, tworzy przestrzeń do refleksji nad tym, co ważne i wartościowe w życiu każdego z nas: międzyludzką więzią, otwartością na innego człowieka, potrzebą kontaktu i rozmowy. Nad wszystkimi drobnymi uczynkami i indywidualnymi postawami, które dalekosiężnie mają potencjał budowania wspólnoty i pokoju między ludźmi.

W tym roku festiwal uświetnią wybitni polscy artyści, doceniani przez publiczność i krytyków w Polsce i zagranicą: Małgorzata Hutek, Dominik Wania i Atom String Quartet, Jarosław Bester, Ewa Liebchen, Barbara K. Majewska, Emilia Sitarz, Hubert Zemler, Dorota Miśkiewicz i Ensemble Labirhythm, Lutosławski Piano Duo, Adam Bałdych Quartet. Na scenie w Studio im. W Szpilmana zaprezentowane zostaną m.in. interpretacje hebrajskich psalmów; utwory dwudziestowiecznych klasyków: Oliviera Messiaena, Ole Schmidta i Władysława Zołotriewa; lament Madonny pod krzyżem; czy mistyczne pieśni Hildegardy z Bingen we współczesnej odsłonie.

Nasz festiwal jest dziś inny, na pewno bardziej bezkompromisowy w swoim pandemicznym wyrazie, ale jesteśmy dla Was i z Wami. Choć tylko w Internecie i na radiowej antenie, to dźwięki piękne, a muzyka cudowna, teraz tylko więcej w niej refleksji i zamyślenia nad czułością i materialną kruchością świata. Nade mną, nad Tobą, nad nami – zaznacza dyrektor artystyczny festiwalu Miron Zajfert.

Tegoroczny program prezentuje różnorodność form dialogu pomiędzy tradycją a nowoczesnością, wykorzystuje bogactwo sposobów muzycznej ekspresji, by sformułować jedno spójne przesłanie: poszukiwanie uniwersalnej prawdy, potrzeba pokoju, próby pogodzenia się z samym sobą i ze światem, to dążenia uniwersalne, wspólne wszystkim ludziom.

Próbujemy uchwycić człowieka w jednym z najbardziej osobistych momentów życia – chwili poszukiwania sacrum, modlitwy, aktu proszenia, ale i zadawania pytań (…) W tym właśnie wyraża się idea festiwalu Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju. Szukamy nie tyle sacrum, co właśnie człowieka – z jego wrażliwością, emocjami i przede wszystkim, zdolnością budowania pokoju – opisuje tegoroczną edycję Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Organizatorzy podkreślają, że inspiracją dla festiwalu niezmiennie pozostaje międzyreligijne spotkanie w intencji pokoju, zorganizowane w Asyżu w 1986 roku z inicjatywy Jana Pawła II. Przypominają przy tym o potrzebie refleksji nad szczególną rolą przebaczenia w budowaniu pokoju, przywołując słowa papieża z Orędzia „Przebacz a zaznasz pokoju”: Nie można rozpocząć żadnego procesu pokojowego, jeżeli nie dojrzeje w ludziach postawa szczerego przebaczenia(…). Udzielenie i przyjęcie przebaczenia to nieodzowny warunek wspólnego dążenia do prawdziwego i trwałego pokoju (…). Wszyscy potrzebujemy przebaczenia ze strony naszych braci, wszyscy zatem winniśmy być gotowi przebaczać. Prosić o przebaczenie i przebaczać – oto droga prawdziwie godna człowieka; to czasem jedyna droga wyjścia z sytuacji naznaczonych przez zadawnioną i zaciekłą nienawiść.( Przebaczenie warunkiem pokoju, Orędzie Ojca Świętego Jana Pawła II na XXX Światowy Dzień Pokoju - 1 stycznia 1997 r.)

Organizator: Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy
Mecenat: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, firma Jarczyński

Festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Patroni medialni: Program 2 Polskiego Radia, TVP Kultura, Polityka, Co Jest Grane 24, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Presto, Jazzarium.pl

Festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju w tym roku online

Festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju w tym roku online

Transmisje na żywo ze wszystkich koncertów emitowane będą na stronie festiwalu muzykawiary.pl oraz w mediach społecznościowych Centrum Myśli Jana Pawła II. Zapisy koncertów będą dostępne na festiwalowej stronie internetowej także po zakończeniu wydarzenia.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie festiwalu: muzykawiary.pl

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE