festiwal-jazz-juniors-2020

Festiwal Jazz Juniors 2020

Solidarnie z polskimi muzykami

Tegoroczna edycja Festiwalu Jazz Juniors będzie wyjątkowa. Miedzy 1 a 4 października w Krakowie wystąpią wyłącznie polscy muzycy. Co więcej, nie będą to konkretne zespoły, ale wybrane grupy muzyków, którzy w tych konstelacjach spotkają się w dniu występu po raz pierwszy.

Aktem solidarności i wsparcia dla rodzimych twórców jest decyzja dyrektora artystycznego Adama Pierończyka i organizatorów Jazz Juniors, by to właśnie im dedykować tegoroczną edycję festiwalu. Jak co roku, czterodniowe święto jazzu w Krakowie otworzą przesłuchania konkursowe – 1 października – których kontynuacją będą koncertowe wieczory. Ty razem nie usłyszymy znanych nam zespołów, ale zupełnie nowe składy.

- Nad Festiwalem unosi się w tym roku wyjątkowy duch kreatywności – mówi Adam Pierończyk i dodaje: - A skoro nie musimy się liczyć z aspektami komercyjnymi z powodu pandemii, która w dużym stopniu rzutuje na tego typu wydarzenia artystyczne, to trochę inaczej możemy podejść do programu. Pomyślałem więc, że to idealny moment, aby poeksperymentować – tłumaczy dyrektor artystyczny.
- W tym roku nie zaprosiłem konkretnych zespołów, lecz grupę wybranych muzyków, których rozdzieliłem na dwa dni festiwalu. Zachęciłem ich, by spotkali się w dniu koncertu, zrobili kilkugodzinne próby i od razu wieczorem wyszli na scenę. Chodzi o to, by wydarzyło się coś spontanicznego, co będzie oparte głównie na improwizacji, a więc na tym, co w muzyce jazzowej najważniejsze. Będzie to coś w rodzaju pracy twórczej rozgrywającej się na naszych oczach. Co więcej, namawiam muzyków, by w miarę możliwości dobrali się w takie konstelacje, które wcześniej nie istniały. Koncerty składać się z dwóch setów: najpierw muzycy będą grali w różnych, stworzonych przez siebie konfiguracjach, na zakończenie natomiast wszyscy wyjdą na scenę, by improwizować w pełnym 9-osobowym składzie. Dzięki takiej koncepcji z pewnością powstanie coś nowego i świeżego. Jeśli chodzi o wybranych przeze mnie artystów, początkową ideą był gest i chęć oddania głównej sceny przede wszystkim młodzieży, później jednak stwierdziłem, że fajnie będzie zaprosić też kilka starszych i bardziej doświadczonych osób, by te generacje się ze sobą wymieszały i wzajemnie zainspirowały. A ponieważ wszyscy ci muzycy to otwarci, kreatywni artyści, możemy się spodziewać ciekawych efektów – wyjaśnia Pierończyk.
To jednak nie wszystko, gdyż festiwalowe koncerty otworzy sam Adam Pierończyk z zaproszonymi gośćmi. - W związku z tym, że jestem nie tylko dyrektorem artystycznym Jazz Juniors, ale też artystą rezydentem, spoczywa na mnie coroczny obowiązek opracowania premierowego programu – tłumaczy Pierończyk. - Wszystko jest jeszcze w fazie przygotowań, jednak w swoim koncercie obrałem podobną strategię – dużo będzie tu improwizacji. Mam zamiar wystąpić zarówno solo, jak też w premierowym duecie ze Sławkiem Kurkiewiczem, później natomiast dołączą do nas Dominik Wania, Dawid Fortuna oraz DJ Eprom.

Organizator: Fundacja Muzyki Filmowej i Jazzowej

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz ze środków Miasta Krakowa.

Współorganizatorzy i partnerzy wydarzenia:
TVP Kultura, Niepodległa, Instytut Adama Mickiewicza, Culture.pl, STOART - Związek Artystów Wykonawców, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Stowarzyszenie SAWP, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, Browar Trzech Kumpli.

Patroni medialni:
Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane 24, KARNET, Kraków.pl, Jazz Forum, Jazzarium, Jazz Soul, JazzPress, Eter Jazzu, Jazz It Up.PL

Adam Pierończyk(FOT. Ignacy Matuszewski)

Adam Pierończyk(FOT. Ignacy Matuszewski)

Program Festiwali Jazz Juniors 2020

1 października 2020 / Cricoteka

Przesłuchania konkursowe

2 października 2020 / Cricoteka
Adam Pierończyk – tenor & soprano saxophones, electronics
Dominik Wania – piano, synthesizers
Sławomir Kurkiewicz – bass
Dawid Fortuna – drums
DJ Eprom - turntables, electronics

3 października 2020 / Cricoteka
Natalia Kordiak – vocal
Marta Wajdzik – sax
Andrzej Święs – bass
Jakub Paulski – guitar
Rafał Sarnecki – guitar
Alan Wykpisz – bass
Grzegorz Pałka – drums
Mateusz Kołakowski – piano
Grzegorz Nagórski – trombone

4 października 2020 / Cricoteka
Kamila Drabek – bass
Kasia Pietrzko – piano
Marek Napiórkowski – guitar
Jakub Mizeracki – guitar
Joaquin Sosa – sax
Mateusz Smoczyński – violin
Kacper Smoliński – harmonica
Max Olszewski – drums
Bartek Prucnal – sax

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE