nowa-wystawa-w-muzeum-narodowym-w-warszawie-fotorelacje-wojna-1920

NOWA WYSTAWA w Muzeum Narodowym w Warszawie / „Fotorelacje. Wojna 1920”

Już od piątku 14 sierpnia 2020 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można zwiedzić nowo przygotowaną wystawę „Fotorelacje.
Wojna 1920”.

Fotograficzne świadectwa wojny polsko-bolszewickiej nie zapisały się w świadomości Polaków, choć zachowało się bardzo wiele zdjęć upamiętniających wydarzenia lat
1919–1921. Wystawa „Fotorelacje. Wojna 1920”, przygotowana z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej, jest próbą przywrócenia zbiorowej pamięci obrazu tego dramatycznego okresu.
W MNW zaprezentowano fotografie ukazujące wojenną codzienność – prywatne i oficjalne, wykonane przez zawodowych fotografów i amatorów, przez wojskowych i cywilów. To niemal wyłącznie oryginalne odbitki z epoki, naświetlone i wywołane tak dawno, jak odległe są wydarzenia, które przedstawiają. – Na ekspozycji można będzie zobaczyć fotografie ilustrujące codzienne życie w czasie wojny, oczekiwanie na walkę, prywatne portrety żołnierzy i żołnierek, sceny z rekrutacji, ćwiczeń, marszów i przegrupowań oraz oficjalnych ceremonii, wreszcie brutalne konsekwencje każdej wojny: zniszczenia, jeńców, rannych i zabitych – mówi Karolina Puchała-Rojek, kuratorka wystawy.

Istotnym elementem wystawy są materiały audiowizualne. To zachowane fragmenty kronik filmowych, filmów fabularnych „Dla Ciebie, Polsko” (1920) i „Cud nad Wisłą” (1921) oraz niedawno odrestaurowanego, długometrażowego dokumentu „Polonia Restituta” (1928). Ich fragmenty, zestawione z fotografiami przedstawiającymi sceny teatrów frontowych, garkuchnie i zaplecze wojny pozwoliły nie tylko wizualnie uatrakcyjnić wystawę, ale też podkreślić różnicę w operowaniu językiem fotograficznym i filmowym.

Wystawa opiera się na kolekcji MNW oraz na obiektach wypożyczonych z Muzeum Fotografii w Krakowie, Archiwum Nauki PAU i PAN w Krakowie, z Wojskowego Biura Historycznego i zbiorów prywatnych. Materiały filmowe udostępniła Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA).
Ekspozycji towarzyszy bogaty program edukacyjny stacjonarny i online.

kuratorka: Karolina Puchała-Rojek, Zbiory Sztuki Nowoczesnej MNW
współpraca: Ewa Skolimowska

Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
„FOTORELACJE. WOJNA 1920”
14 sierpnia – 15 listopada 2020 roku

Portret artystek malarek podczas wystawy rysunków propagandowych CKPZA z okresu wojny polsko-bolszewickiej, fot. Jan Malarski (1883-1959)

Portret artystek malarek podczas wystawy rysunków propagandowych CKPZA z okresu wojny polsko-bolszewickiej, fot. Jan Malarski (1883-1959)

www.mnw.art.pl/wystawy/fotorelacje-wojna-1920,235.html

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE