lato-2020-w-tvp-kultura

Lato 2020 w TVP Kultura

W czwartek, 4 czerwca została zaprezentowana letnia oferta programowa TVP Kultura oraz nowy kanał streamingowy TVP Kultura 2. W konferencji online wzięli udział m.in. Dyrektor Centrum Kultury i Historii TVP Grzegorz Płaza, Zastępca Dyrektora Centrum Kultury i Historii TVP ds. Produkcji Aneta Woźniak oraz Zastępca Dyrektora Centrum Kultury i Historii TVP ds. TVP Kultura - Redaktor Naczelna Kalina Cyz.

Gośćmi specjalnymi spotkania byli: Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Alicja Węgorzewska-Whiskerd; współprowadzący program „Powidoki” filozof prof. Piotr Nowak, filmoznawca Łukasz Jasina, a także muzycy Janusz Prusinowski i Sebastian Wypych.

Lato w TVP Kultura to mnóstwo interesujących propozycji programowych – od premier filmowych i muzycznych, przez spektakle teatralne i operowe, po weekendy tematyczne i interesujące seriale. Na antenę powrócą znane i lubiane programy publicystyczne. Nie zabraknie nowych, ciekawych formatów i kontynuacji premierowych pozycji, które pojawiły się na naszej antenie wiosną. Dla wszystkich widzów TVP Kultura mamy również wyjątkową niespodziankę - dwa razy więcej kultury czyli... TVP KUTURA 2!

Zbliżające się wakacje będą inne niż zwykle. Ze względu na pandemię koronawirusa wiele kulturalnych wydarzeń zostało odwołanych, a plany wakacyjne musiały ulec zmianie. Nie oznacza to jednak wakacji bez kultury! Od piątku, 26 czerwca, będzie ona jeszcze bliżej odbiorców – dostępna online na kanale streamingowym TVP Kultura 2 na wszystkich urządzeniach mobilnych.

Program TVP Kultura 2 będzie można oglądać na stronie streamingowej Telewizji Polskiej - TVP Stream, między godziną 12.00 a 24.00. Dzięki pasmu „Kulturalne wakacje” widzowie poznają różne regiony Polski. W cyklu „Kultowej Kultury” wyemitowane zostaną słynne polskie filmy i seriale, takie jak „U Pana Boga za piecem”, „Alternatywy 4” czy „Zmiennicy”. Dostępne będą propozycje filmowe dla dzieci i młodzieży. Wśród nich: „Pierścień i Róża”, „Wakacje z duchami”, „Dziewczyna i chłopak” oraz cykle „Animama” i „Od ucha do ucha”. Nie zabraknie ciekawych koncertów i spektakli operowych oraz informacji ze świata kultury. Jeden z programów będzie dedykowany także wydarzeniom kulturalnym realizowanym przez artystów w sieci.

PUBLICYSTYKA
O książkach, które nie mogą umknąć naszej uwadze opowie Mariusz Cieślik w swoim autorskim magazynie literackim „Koło pióra”, a najciekawsze wydarzenia mijającego tygodnia dziejące się w kraju i na świecie w „Trzecim punkcie widzenia” skomentuje filozoficzne trio - Dariusz Karłowicz, Marek Cichocki i Dariusz Gawin. Nie zabraknie też „Powidoków”, czyli miejsca zarezerwowanego na spotkania i wymianę poglądów Barbary Schabowskiej i prof. Piotra Nowaka. Obchody setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II na naszej antenie upamiętniamy cyklem „Klucz do Wojtyły według Łuczewskiego” – mini wykładami przygotowanymi przez Michała Łuczewskiego, który w przystępny sposób przedstawia widzom myśli Karola Wojtyły. Program „Co dalej?” pojawi się na antenie w nowej, rozszerzonej formie – prowadzący Mateusz Bosak, Piotr Gociek i Piotr Gursztyn o specjalny komentarz poproszą również zagranicznych ekspertów. Nowością w TVP Kultura będzie seria programów w cyklu „Teatr na ten czas”, których bohaterami są artyści związani z polską sceną teatralną. Opowiedzą nam o najważniejszych i przełomowych spektaklach w swojej wieloletniej karierze.

FILM I TEATR
W czerwcu przypada rocznica urodzin Krzysztofa Kieślowskiego. Z tej okazji na antenie TVP Kultura przypomnimy najwybitniejsze dzieła reżysera – trylogię „Trzy Kolory”, a także dwa filmy z cyklu „Dekalog”. Rozpoczniemy też emisję serialu kryminalnego „Gomorra”, będącego opowieścią o próbie przejęcia władzy we włoskiej mafii. W lipcu i sierpniu zaprezentujemy duety filmowe w cyklu „Bilet na weekend” - wśród nich kino czeskie i włoskie, spotkania z Marilyn Monroe i Robertem de Niro. Przygotowaliśmy także sportowy weekend i weekend z kryminałem.

MUZYKA
Latem na antenie TVP Kultura przygotowaliśmy kilka premierowych propozycji muzycznych m.in. - „Halkę” Stanisława Moniuszki oraz „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego. Całość dopełni 4-odcinkowy, uwielbiany przez widzów serial „Bolszoj”.

VOD

Informacje kulturalne, 11.08.2022

Informacje kulturalne, 10.08.2022


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE