premiera-napoju-milosnego-gaetano-donizettiego-na-deskach-opery-slaskiej

Premiera „Napoju miłosnego” Gaetano Donizettiego na deskach Opery Śląskiej

W sobotę 14 grudnia o godzinie 18, na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu, zaprezentowana zostanie premiera opery komicznej „Napój miłosny” Gaetano Donizettiego. Kierownictwo muzyczne objął Franck Chastrusse Colombier, a reżyseruje Karolina Sofulak.

Prapremiera „Napoju miłosnego” odbyła się w Mediolanie, w Teatro della Canobbiana, 12 maja 1832. Opera doczekała się entuzjastycznych recenzji i pozostała na afiszu przez 32 wieczory! Premiera polska miała miejsce we Lwowie, w Teatrze Miejskim 10 marca 1838.

Współcześnie tytuł ten znajduje się w czołówce najczęściej granych oper na deskach teatrów całego świata. Wśród najbardziej znanych fragmentów muzycznych wymieniana jest m.in. tenorowa aria Nemorino „Una furtiva lagrima” czy monolog Dulcamary „Udite, o rustici!”. Utwór jest jednak tak skomponowany, że praktycznie każdy fragment to prawdziwy popis muzyczny – zarówno jeśli chodzi o solistów, jak i chór, który w tej operze odgrywa wyjątkowo ważną rolę.

W wersji, którą zobaczymy na deskach Opery Śląskiej, uważny widz z pewnością znajdzie sporo literackich i filmowych odniesień, które nie są obce współczesnemu odbiorcy kultury - m.in. inspiracje kinem Wesa Andersona, a w szczególności filmem „Grand Budapest Hotel”.

Realizatorzy: kierownictwo muzyczne, dyrygent: Franck Chastrusse Colombier; reżyseria: Karolina Sofulak; choreografia / ruch sceniczny: Monika Myśliwiec; scenografia / reżyseria świateł: Katarzyna Borkowska; kostiumy: Ilona Binarsch; współpraca muzyczna / asystent dyrygenta: Piotr Wacławik; kierownictwo chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda; kierownictwo baletu: Grzegorz Pajdzik; asystent reżysera: Bernadeta Maćkowiak; asystent scenografa / kierownik produkcji: Dagmara Walkowicz-Goleśny

Obsada:

Adina - Adriana FERFECKA, Gabriela GOŁASZEWSKA
Nemorino - Andrzej LAMPERT, Tomasz DZIWISZ, Adam SOBIERAJSKI
Belcore - Stanisław KUFLYUK, Kamil ZDEBEL
Doktor Dulcamara - Bogdan KUROWSKI, Adam WOŹNIAK, Zbigniew WUNSCH
Gianetta - Leokadia DUŻY, Marta HUPTAS, Anna NOWORZYN-SŁAWIŃSKA
Asystentka dr Dulcamary - Michalina DROZDOWSKA, Maja LISZCZYK
Windziarz - Karol PLUSZCZEWICZ, Gabriel RAVENSCROFT

Premiera „Napoju miłosnego” Gaetano Donizettiego na deskach Opery Śląskiej

Premiera „Napoju miłosnego” Gaetano Donizettiego na deskach Opery Śląskiej

opera-slaska.pl/spektakle/event/102/napoj-milosny

VOD

Informacje kulturalne, 11.08.2022

Informacje kulturalne, 10.08.2022


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE