bitwa-o-kulture-zegarmistrz-swiatla

Bitwa o kulturę. Zegarmistrz światła

12.11.2019 (wtorek) / 18:00
Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
www.teatrstary.eu

Cykl „Bitwa o kulturę / literaturę” – dyskusje o najciekawszych zjawiskach kulturalnych, do których zapraszani są goście ze świata literatury i kultury: pisarze, reżyserzy, językoznawcy, postaci życia kulturalnego i publicznego, ale także zgromadzona w Teatrze Starym publiczność.

Goście: Tadeusz Woźniak, Witold Górka
Prowadząca: Grażyna Lutosławska


Tadeusz Woźniak opowiedział Witoldowi Górce nie tylko o swojej muzyce. W książce, która wzięła tytuł od najpopularniejszego przeboju kompozytora i wokalisty, Tadeusz Woźniak opowiada też o rodzinie, przyjaźniach, poetach, reżyserach teatralnych i aktorach, drodze twórczej, ale także o tym, co stawało jej na przeszkodzie.
Jak zwierzyć się z tego co intymne? Jak to opisać?
Grażyna Lutosławska


Tadeusz Woźniak - urodzony w 1947 roku polski bard, kompozytor i instrumentalista. Odznaczony złotym krzyżem zasługi za osiągnięcia artystyczne oraz złotym medalem zasłużony kulturze Gloria Artis, nagrodzony na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1972 roku za piosenkę Zegarmistrz światła.
Najważniejsze i najbardziej znane utwory z jego repertuaru to, wspomniany wcześniej Zegarmistrz Światła, Smak i zapach pomarańczy, Dni niczyje, Hej Hanno (do słów Agnieszki Osieckiej), Mam ledwie bliznę (do słów Jaromira Nohavicy, w tłumaczeniu Antoniego Murackiego), Przesłanie (do słów Zbigniewa Herberta), Serce ogniska (do słów Jonasza Kofty), Pan Tadeusz (instrumentalny, z muzyki do ekranizacji pochodzącej z 1929 r.).

Witold Górka (ur. 1957) – organizator niezależnego ruchu filmowego, scenarzysta, dziennikarz, autor muzyki. Współpracował m.in. z Kinami Studyjnymi i DKF, Teatrem Akademia Ruchu, Rozgłośnią Harcerską i TVP Kultura. Wydał trzy książki poświęcone polskiej muzyce.

"Bitwa" Grażyna Lutosławska, fot. D. Awiorko

Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego >>> video.teatrstary.eu/

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE