10-american-film-festival

10. American Film Festival

Rusza 10. edycja American Film Festival.

5 listopada rozpoczyna się American Film Festival prezentujący współczesną niezależną kinematografię amerykańską. Wyświetlane filmy stanowią okazję do zapoznania się również z kulturą i rzeczywistością Stanów Zjednoczonych. Podczas festiwalu prezentowane są zarówno najnowsze tytuły uznanych reżyserów,jak i dzieła nieznanych twórców (fabularne i dokumentalne) a także retrospektywy klasyków.
W programie AFF tradycyjnie znalazły się przeboje pokazywane na światowych festiwalach - m.in.: znakomicie przyjęty na MFF w Toronto Dwóch papieży (The Two Popes) w reżyserii Fernando Meirellesa - opowieść o spotkaniu, które odmieniło oblicze Kościoła katolickiego (w rolach głównych nagrodzony Oscarem Anthony Hopkins jako Benedykt XVI i wyróżniony w Cannes Jonathan Pryce jako kardynał Bergoglio, przyszły papież Franciszek), Le Mans '66 (Ford v Ferrari) Jamesa Mangolda - historia pionierskiego konstruktora samochodów, Carolla Shelby'ego (laureat Oscara Matt Damon) i kierowcy wyścigowego, Kena Milesa (również wyróżniony Oscarem Christian Bale), Na noże (Knives Out) - kryminał Riana Johnsona w gwiazdorskiej obsadzie (m.in.: Daniel Craig, Chris Evans, Jamie Lee Curtis, Toni Collette i Ana de Armas), Judy Ruperta Goolda, z Renée Zellweger jako legendarną Judy Garland, poruszający dramat Destina Daniela Crettona Tylko sprawiedliwość (Just Mercy), z Michaelem B. Jordanem, Jamiem Foxxem i Brie Larson w rolach głównych, Seberg Benedicta Andrewsa, gdzie Kristen Stewart wciela się w postać aktorki i aktywistki, Jean Seberg, a także Sztuka samoobrony (Art of Self-Defense) Riley'a Stearnsa - czarna, przewrotna komedia o przemocy i aktorskie tour de force Jesse'go Eisenberga. W programie znalazły się również dwie opowieści o słynnym prezenterze telewizyjnym Fredzie Rogersie: fabularny Cóż za piękny dzień (A Beautiful Day in the Neighborhood) w reż. Marielle Heller i dokumentalny W odwiedzinach u pana Rogersa (Won't You Be My Neighbor?) w reżyserii Morgana Neville'a. Specjalnym wydarzeniem festiwalu będzie pokaz Drugiej strony wiatru (Other Side of the Wind) - niedokończonego dzieła Orsona Wellesa, które po latach doczekało się realizacji.
Mroczne The Lighthouse Roberta Eggersa z Robertem Pattinsonem i Willemem Dafoe w głównych (i jedynych) rolach, piękne Waves Treya Edwardsa Shultsa, poruszający Honey Boy Almy Har'el na podstawie autobiograficznego scenariusza Shii LaBeoufa - w tym roku kino amerykańskie obrodziło w hity. Wszystkie zostaną wyświetlone jako najlepsze z najlepszych: w sekcji Highlights.
W programie festiwalu znalazło się też Ukryte życie (A Hidden Life) Terrence'a Malicka. To historia austriackiego katolika Franza Jägerstättera, który otwarcie odmawia przyłączenia się do nazistów w czasie II wojny światowej. Za swoje przekonania zostaje uwięziony, a jego wiara i oddanie Bogu - poddane najtrudniejszej próbie. Terrence Malick nakręcił głęboki, kontemplacyjny film ze znakomitymi zdjęciami. Recenzent "Evening Standard" określił Ukryte życie dziełem wybitnym, a David Ehrlich z "Indiewire" pisał o wzbudzanych przez Malicka uczuciach zadumy i zachwytu.

Źródło: Kino Nowe Horyzonty

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE