polish-cinema-for-beginners-celebrations

Polish Cinema for Beginners - "Celebrations"

Już 20 października rozpocznie się 13. sezon Polish Cinema for Beginners – projektu, który od siedmiu lat prezentuje obcokrajowcom mieszkającym we Wrocławiu najlepsze polskie filmy. Jesienna odsłona cyklu skupi się na polskich świętach, tradycjach, uroczystościach i rytuałach.

Organizowany od 2012 roku Polish Cinema for Beginners to pierwszy w skali kraju program filmowy tak bezpośrednio zwracający się do odbiorców obcojęzycznych, którzy często nie mieli wcześniej okazji poznać największych arcydzieł polskiej kinematografii, ale i kultowych klasyków naszej popkultury. Pokazom towarzyszą wizyty gości: reżyserów, aktorów i ekspertów, odmalowujących szerszy kontekst społeczny i historyczny każdego prezentowanego tytułu. Gospodarzem spotkań jest programer cyklu Adam Kruk – krytyk filmowy, dziennikarz i filmoznawca, laureat Grand Prix w Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka i członek FIPRESCI. Całość, jak zawsze, odbywa się w języku angielskim.

13. sezon odbywać się będzie w niedziele o 14:00. Weekendowe popołudnia spędzać będziemy w międzynarodowym gronie we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty, by pod hasłem „CELEBRATIONS” wspólnie przyjrzeć się polskim świętom. Kino chętnie je prezentuje, bada i odkrywa na nowo, odbijają one bowiem jak w zwierciadle polską obyczajowość, historię ale i kulturowe przemiany. Niekiedy – jak komunia w głośnej „Wieży. Jasny dzień” Jagody Szelc (3 listopada) – stają się pretekstem do zbadania duchowości sekularyzującego się społeczeństwa, innym razem – jak ślub w „Demonie” Marcina Wrona (17 listopada) – przypominają zapomniane wątki żydowskie oraz wyparte wydarzenia z historii.

Na otwarcie (inspirowane ostatnim pożegnanie), 20 października, zobaczymy jeden z najgłośniejszych polskich tytułów ostatnich lat: „Ostatnią rodzinę” Jana P. Matuszyńskiego, a o swym filmie porozmawia z widownią sam reżyser. Natomiast podczas kończącego sezon specjalnego pokazu bożonarodzeniowego zobaczymy „Cichą noc” Piotra Domalewskiego (1 grudnia), gdzie podczas wigilijnego wieczoru do stołu zasiada polska rodzina – a przy rodzinnym stole trudno ukryć jakiekolwiek tajemnice. Jesienią więc świętujemy!

Pokaz "Ostatniej rodziny" odbędzie się 20 października o godzinie 14:00 w Kinie Nowe Horyzonty. Bilety w cenie 17 złotych nabyć można przed seansami w kasach kina i na stronie KinoNH.pl.

Na Polish Cinema for Beginners zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa.

Polish Cinema for Beginners -

Polish Cinema for Beginners - "Celebrations"

Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo na: polishcinema.com.pl/ i facebook.com/polishcinema/

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE