jeszcze-nie-koniec-z-cezarem-dla-najlepszego-filmu

„Jeszcze nie koniec” z Cezarem dla najlepszego filmu

Film Xaviera Legranda został nagrodzony w piątek w Paryżu Cezarem w kategorii najlepszy film, a grająca w nim Lea Drucker otrzymała od francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej Cezara w kategorii „najlepsza aktorka”.

Gościem honorowym odbywającej się w piątek wieczorem 44. gali wręczenia nagród będących odpowiednikiem amerykańskich Oscarów była legenda amerykańskiego kina, Robert Redford. 82–letni aktor otrzymał statuetkę Cezara w uznaniu jego wieloletniego dorobku aktorskiego.

Film „Jeszcze nie koniec” był zdecydowanym faworytem nagród Cezara. Uzyskał 6 nagród na innych festiwalach, zanim zauważyli go jurorzy francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej. Wcześniej otrzymał m.in. Srebrnego Lwa na Festiwalu Sztuki Filmowej w Wenecji w 2018 r.,

Obraz opowiada o konflikcie między rozwodzącymi się rodzicami, którego ofiarą pada w pierwszej kolejności ich dziecko. Rodzice toczą bezwzględną walkę o prawo do opieki nad synem. Chłopiec przyparty do tytułowego muru stara się zapobiec najgorszemu obrotowi spraw – wskazują krytycy.

Wyróżniona nagrodą za rolę matki i żony w tym filmie, 47-letnia Lea Drucker jest aktorką teatralną i filmową, która młodość spędziła w Stanach Zjednoczonych.

Nagrodę Cezara dla najlepszego aktora przyznano pochodzącemu ze Strasburga 41–letniemu Alexowi Lutzowi za rolę starzejącego się piosenkarza w filmie „Guy”. Młody dziennikarz, Gauthier, dowiaduje się, że jest nieślubnym synem słynnego w latach 60. i 70. piosenkarza i postanawia nakręcić film dokumentalny o swym ojcu, w którego postać wcielił się właśnie Alex Lutz – ceniony we Francji aktor komediowy. Alex Lutz jest również autorem scenariusza i realizatorem filmu.

Nagrodą za reżyserię uhonorowano w piątek 67-letniego Jacquesa Audiarda – twórcę francuskiego westernu „Bracia Sisters” (Les Freres Sisters) z 2018 r., który opowiada o silnej więzi łączącej dwóch braci Charliego oraz Eliego. Wyruszają oni śladem poszukiwacza złota, który jest w posiadaniu tajemnej wiedzy.

Scenariusz filmu został oparty na bestsellerze Patricka de Witta „The Sisters Brothers”. Jacques Audiard, który jest reżyserem, scenarzystą, aktorem i producentem filmowym, po raz dziesiąty został w piątek nagrodzony Cezarem.

Statuetki za najlepsze role drugoplanowe powędrowały do Karin Viard za rolę w filmie „Łaskotki” (Les Chatouilles) – wykonawczyni znanej m.in z roli w filmach „Delikatesy” i „Niebo nad Berlinem” oraz Philippe'a Katerine'a za rolę w filmie „Le Grand Bain” (Wielka kąpiel) Gilles'a Lellouche'a.

Przyznawana od ubiegłego roku nagroda publiczności przypadła w tym roku filmowi „Rodzina Tuche: Wolność, równość, rodzina / Tuche 3” w reż. Oliviera Baroux. Film obejrzało od premiery łącznie 5,7 mln widzów.

Nagroda publiczności przyznawana jest od ubiegłego roku filmom, które odniosły największy sukces kasowy.

źródło: PAP, TVP Info

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE