zimna-wojna-europejskim-filmem-roku

"Zimna wojna" europejskim filmem roku

Znamy zwycięzców 31. Europejskich Nagród Filmowych. Na gali triumfowali twórcy filmu "Zimna wojna".

Europejską Nagrodę Filmową w kategorii najlepszy film otrzymała „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. Obraz doceniono też za reżyserię, scenariusz, żeńską rolę Joanny Kulig i montaż. Gala wręczenia nagród odbyła się w sobotę z Sewilli.

Pawlikowski odebrał też statuetki dla europejskiego scenarzysty i reżysera oraz - w imieniu laureatki Joanny Kulig - dla najlepszej aktorki. Wyróżnienie otrzymał też Jarosław Kamiński, ogłoszony wcześniej najlepszym montażystą.

"Zimna wojna" to film o miłości dwójki ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale też nie potrafią być razem. Polsko-brytyjsko-francuski melodramat opowiada o młodej dziewczynie, szukającej szczęścia w powstającym zespole Mazurek, i dojrzałym pianiście, jej instruktorze. Akcja filmu, opartego na polskiej muzyce ludowej, z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle, rozgrywa się w latach 50. i 60. ub. wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu. W filmie wystąpili także m.in. Tomasz Kot, Borys Szyc i Agata Kulesza. Zdjęcia zrealizował Łukasz Żal, muzykę skomponował zaś Marcin Masecki.

Obraz Pawlikowskiego - nagrodzonego w 2014 r. za "Idę" Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny i pięcioma nagrodami EFA - to polski kandydat do Oscara, doceniony wcześniej m.in. nagrodą za reżyserię w Cannes oraz Złotymi Lwami na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Polska koprodukcja międzynarodowa "Jeszcze dzień życia" Damiana Nenowa i Raula de la Fuente na podstawie powieści Ryszarda Kapuścińskiego została uznana za najlepszy pełnometrażowy film animowany. Nagrody za całokształt twórczości odebrali Carmen Maura i Costa-Gavras, a Ralph Fiennes - wyróżnienie za europejski wkład w światowe kino.

Europejskie Nagrody Filmowe są przyznawane od 1988 roku w kilkunastu kategoriach. Wyróżnienie uchodzi za europejski odpowiednik Oscara.

Źródło: PAP

VOD

The Smashing Pumpkins – Oceania Live at NYC

Videofan, Zygmunt Rytka


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE