tworcy-kultury-slaskiej

TWÓRCY KULTURY ŚLĄSKIEJ

W świadomości wielu Polaków kulturowy Śląsk ciągle jeszcze postrzegany jest przez pryzmat pewnego stereotypu: gołębi, krupnioków, familoka. Tymczasem w sferze kultury realizowanych jest tu mnóstwo ambitnych przedsięwzięć, które nie powstałyby, gdyby nie ich twórcy. Do tego bogactwa osobowości odwołuje się projekt „Twórcy Kultury Śląskiej”.

„Twórcy Kultury Śląskiej” to cykliczny, realizowany od 2013 r. projekt Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, mający postać osobliwej, unikatowej w skali całego kraju galerii artystycznych i subiektywnych portretów fotograficznych, wykonywanych przez Krzysztofa Millera oraz Marka Wesołowskiego, członków ZPAF Okręg Dolnośląski. Portrety te składają się na kalendarz „Twórcy Kultury Śląskiej” oraz towarzyszącą mu wystawę.
W sesjach fotograficznych udział wzięło do tej pory już 75 twórców: malarzy i grafików, muzyków, pisarzy, architektów, aktorów, operatorów filmowych, kompozytorów, fotografików, w tym Olgierd Łukaszewicz, Jan Miodek, Franciszek Pieczka, Stanisław Soyka, Kazimierz Kutz, Sławomir Idziak czy – z młodszego pokolenia – Jan P. Matuszyński i Magdalena Piekorz.

Bardzo ważny aspekt „Twórców...” stanowi wieczór otwierający wystawę i promujący kalendarz. Jest to przedsięwzięcie mające na celu osobliwą, bezpośrednią konfrontację postaci i animatorów kultury z jej odbiorcami. W czasie promocji dochodzi bowiem do spotkania osób portretowanych (zapraszani są bohaterowie wszystkich edycji) i gości wernisażu, co daje znakomitą okazję do nieformalnej rozmowy i dyskusji. Towarzyszą temu koncerty lub spektakle w wykonaniu artystów będących bohaterami tego projektu.

VI edycja „Twórców...” połączona jest z 13. Gorczyckim Festiwalem, toteż wieczór promocji uświetni koncert pieśni Karola Szymanowskiego w wykonaniu znakomitej sopranistki Olgi Pasiecznik, której na fortepianie będzie towarzyszyć Natalia Pasiecznik.

Bilet wstępu: 30 zł

Centrum Kultury Śląskiej – Pałac w Nakle Śląskim
Nakło Śląskie, ul. Parkowa 1
17.11.2018 r. godz. 19.00

TWÓRCY KULTURY ŚLĄSKIEJ

TWÓRCY KULTURY ŚLĄSKIEJ

Więcej na: cekus.pl/myportfolio/tworcy-kultury-slaskiej-vi-edycja/

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE