naprawiaj-nature-cykl-spotkan-i-pokazow-filmow-dokumentalnych

Naprawiaj naturę - cykl spotkań i pokazów filmów dokumentalnych

Ruszył nowy cykl spotkań i pokazów filmów dokumentalnych „Naprawiaj naturę” w Służewskim Domu Kultury. To propozycja dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej o ekologii i działać na rzecz środowiska. Po projekcjach odbędą się dyskusje ze specjalistami z WWF Polska i Greenpeace Polska.

Lasy pierwotne, czyli nietknięte ręką człowieka znikają w zastraszającym tempie i stają się rzadkością. Odrodzenie się tych naturalnych obszarów może zająć kilkaset lat. Stąd między innymi pomysł na cykl pokazów filmów o tematyce ekologicznej i dyskusji.

Dlaczego trzeba chronić lasy pierwotne?
Dziś lasy pierwotne są szczególnie zagrożone, a nadal nie dużo o nich wiemy. Jak naprawdę wygląda głębia tropikalnych lasów i jakie taje mnice skrywają? Jakie rośliny tam rosną i w jakim tempie? Po nagrodzonym Oscarem słynnym „Marszu pingwinów” Luc Jacquet nakręcił film o lasach deszczowych, rosnących w Peru i Gabonie, uznanych za „zielone płuca” naszej planety. „Był sobie las” to także portret Francisa Hallé, wyjątkowego biologa, botanika i dendrologa, wybitnego specjalisty od tropikalnych lasów deszczowych, który jest w filmie przewodnikiem po świecie natury. Badacz przekonuje, że rośliny nie mniej skutecznie niż zwierzęta mogą wymieniać się informacjami i mają systemy ostrzegania przed napastnikami.
„Uważamy, że drzewa są nieruchome, podczas gdy są podróżnikami tak wytrawnymi, że potrafią przemierzyć nawet oceany. Uważamy, że milczą, podczas gdy tacy z nich uwodziciele, że potrafią oczarować nawet chmury” – mówi dziś już prawie 80-letni Francis Hallé.
Pokaz filmu „Był sobie las” odbył się 10 stycznia, w środą o godz. 19 w Służewskim Domu Kultury, miejscu ważnym na warszawskiej mapie działań ekologicznych. Po projekcji dyskusja „Dlaczego trzeba chronić lasy pierwotne” z udziałem specjalisty z WWF Polska.

Cykl pokazów 4 filmów i dyskusji ze specjalistami z WWF Polska i Greenpeace Polska Ale „Był sobie las” dopiero rozpoczyna cykl o ekologii organizowany przez Akademię Dokumentalną Against Gravity, WWF Polska i Greenpeace Polska. Spotkania cyklu „Naprawiaj naturę” będą odbywały się raz w miesiącu w Służewskim Domu Kultury, miejscu silnie związanym z ekologią. W programie filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które obrazują wybrane zagadnienia z zakresu ekologii, a po nich spotkania ze specjalistami z WWF Polska i Greenpeace Polska. Na 7 lutego zaplanowany jest pokaz filmu „Ginący świat” Louie Psihoyos i spotkanie „Masowe wymieranie gatunków – co możemy zrobić, aby powstrzymać ten proces?”. 7 marca pokaz filmu „Zjedz to!” Granta Baldwina i spotkanie z ekspertami z Greenpeace Polska. A 4 kwietnia odbędzie się pokaz filmu „Ziarno: Nieznana historia” reż. Jon Betz, Taggart Siegel. Po filmie także spotkanie organizowane w ramach współpracy z Greenpeace Polska. Bilety w cenie 15 zł.

Więcej informacji:

  www.facebook.com

VOD

Oskar Kolberg – życie i pasja

Penelopa – film dokumentalny


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE