jad-w-galerii-bielskiej-bwa-najnowsze-prace-martyny-czech

„Jad” – w Galerii Bielskiej BWA najnowsze prace Martyny Czech

Jej malarstwo jest gęste od farby, a konfiguracje poszczególnych elementów tak osobliwe, że niejednokrotnie musi upłynąć chwila, zanim uświadomimy sobie, na co patrzymy. Martyna Czech maluje… jadem.

Wystawa indywidualna malarstwa Martyny Czech, młodej artystki rodem z Tarnowa, tegorocznej absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, laureatki – wówczas jeszcze studentki – Grand Prix 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015 w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej. Wystawa i towarzyszący jej katalog są nagrodą dyrektora galerii dla zdobywcy Grand Prix.

– „Martyna Czech maluje szybko i łapczywie, jakby jej obrazy były fotografiami emocji w skali 1:1, bez filtra, jak szybkie notatki na serwetce w kawiarni, jak zapiski w telefonie. Podkreślają to dobitne tytuły, których dosłowność jednak w tym przypadku nie razi: „Rozdarcie”, „Odrzucenie”, „Obsesja”, „Pokusa” itp. Jej malarstwo jest gęste od farby, a konfiguracje poszczególnych elementów tak osobliwe, że niejednokrotnie musi upłynąć chwila, zanim uświadomimy sobie na co patrzymy. A patrzymy w zasadzie na trzy motywy: jeden dotyczy kaźni zwierząt, drugi toksycznych relacji z najbliższymi (najdalszymi?), trzeci, być może splatając pozostałe – cielesności, seksualności, choroby. Farba jest u Martyny Czech jeszcze jedną wydzieliną, a weryzm przedstawień pozwala mówić wręcz o abiektualnym charakterze tego malarstwa. To twórczość afektywna, malarski kardiogram emocjonalnych poruszeń. Powodem do namalowania obrazu nie jest tu intelektualna spekulacja czy inspiracja którąś z uniwersyteckich mód, lecz przeżycia, impulsy, odruchy. Zazwyczaj bolesne, traumatyczne, niedobre. To zatem malarski odruch na podłe zachowania najbliższych; na cierpienie – własne i cudze; na chorobę; na nieszczęście; na niezabliźnione krzywdy. Martyna Czech maluje jadem” – mówi Jakub Banasiak – kurator wystawy. Bielską wystawę „Jad” poprzedziły ważne nagrody: w czerwcu br. Martyna Czech otrzymała główną nagrodę w kategorii sztuki wizualne w konkursie Programu 3 Polskiego Radia „Talenty Trójki”, w lipcu br. trafiła do grona 15 finalistów Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 9 w Słupsku.

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Martyna Czech, „Głód”, 2016, olej na płótnie, 120 x 160 cm

Martyna Czech, „Głód”, 2016, olej na płótnie, 120 x 160 cm

Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11
Wystawa trwa od 8 września do 7 października 2017
Wernisaż: 7 września 2017, godz. 18.00
Oprowadzanie kuratorskie: 7 września 2017, godz. 17.00
Kurator – Jakub Banasiak

Wstęp wolny

www.galeriabielska.pl 
http://bit.ly/2wlm4Lg

VOD

Informacje kulturalne, 11.08.2022

Informacje kulturalne, 10.08.2022


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE