klasyczne-albumy-rocka-lou-reed-transformer

Klasyczne albumy rocka – Lou Reed „Transformer”

27 października zmarł Lou Reed, jeden z najważniejszych twórców muzyki rockowej w dziejach. W TVP Kultura wspominamy genialnego muzyka i zapraszamy na dokument ujawniający kulisy powstawania jego albumu „Transformer”.

Lou Reed, a właściwie Lewis Allen Reed urodził się 2 marca 1942 roku w Nowym Jorku na Brooklynie. Znany jest głównie jako wokalista rockowy i gitarzysta, jest także autorem tekstów oraz kompozytorem. Swoją przygodę z muzyką zaczął jako piętnastolatek, nagrał wówczas swój pierwszy singiel „So Blue”, nie przysporzył mu jednak wielkiej popularności.

Przełomem okazało się poznanie przez Reeda walijskiego muzyka Johna Cale'a, z którym grał w kilku zespołach, by w końcu w drugiej połowie lat 60. zyskać popularność jako „The Velvet Underground”. W 1970 roku Lou Reed odszedł z zespołu i rozpoczął karierę solową. Współpracował z wieloma muzykami i grupami, jego ostatnim dziełem był album „Lulu” z 2011 roku, wydany wspólnie z zespołem „Metallica”. Mówiąc delikatnie, płyta ta nie doczekała się zbyt ciepłego przyjęcia przez fanów i krytyków muzycznych.

„Transformer” to drugi studyjny album w karierze solowej Lou Reeda, wydany w 1972 roku - zawiera 11 utworów i jest uznawany za jeden z najlepszych albumów w karierze artysty. Są tam najbardziej znane piosenki Reeda: „Perfect Day”, „Satellite of Love” i jego największy przebój „Walk on the Wild Side”. Płyta plasuje się na 194 pozycji na liście 500 najlepszych albumów magazynu Rolling Stone.

Nad jego powstaniem pracowali następujący artyści: Lou Reed - gitara, instrumenty klawiszowe, wokal, Herbie Flowers - gitara basowa, tuba w utworach „Goodnight Ladies” i „Make Up”, Mick Ronson - gitara prowadząca, fortepian, wokal wspomagający, John Halsey - perkusja. Producentami byli Mick Ronson oraz Dawid Bowie, który udzielił na płycie także swojego głosu. Za inżynierię dźwięku odpowiadał Ken Scott.

Emisja 28 października, godz. 22.50, TVP Kultura

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE