project-room-ada-karczmarczyk-swiadectwo

Project Room - Ada Karczmarczyk „Świadectwo”

Już w najbliższy poniedziałek kolejna odsłona Bank Pekao Project Room. W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się otwarcie wystawy Ady Karczmarczyk „Świadectwo”. Artystka w swojej twórczości łączy trzy wykluczające się i walczące ze sobą światy: popkultury, duchowości i sztuki.

Czy propozycja artysty, który konsekwentnie eksploruje określoną estetykę, niekoniecznie osadzoną w tradycji ikonografii chrześcijańskiej i nieortodoksyjną może wypełnić lukę po sztuce religijnej w wymiarze aktualnym? Czy Kościół potrzebuje nowej sztuki i do czego? Jako narzędzia promocji czy jako nowego języka pogłębiającego porozumienie z potencjalnym wiernym?

Sztuka bezkonfliktowo towarzyszyła religii tak długo, jak długo pełniła funkcję ilustratorską. Odkąd jednak rozszerzyła swoje kompetencje w obszarze treści dzieła, nie stroniąc od niekanonicznych interpretacji, dystans między nimi zaczął szybko rosnąć. Dziś produkcja artystyczna związana z Kościołem niewiele ma wspólnego ze sztuką, w najlepszym wypadku są to kopie starych mistrzów, w najgorszym – tandetne obrazki i oleodruki.

Ada Karczmarczyk (ur. 1985) – artystka multimedialna, performerka, blogerka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Laureatka konkursów artystycznych: „Kanonu Twórców”, „Doliny Kreatywnej” i prestiżowego "Samsung Art Master" . Uczestniczka międzynarodowych i krajowych wystaw m.in. „Night Shots” w Platform Gallery w fińskiej Vaasa (2009), „Art must be beautiful” w poznańskim Starym Browarze (2008),„Girl Power!” w białostockiej Galerii Arsenał (2010), "Letni Nieletni" w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie (2010), "Samsung Art Master" w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie(2010), "The American Experience" w Juvenal Reis Studios w Nowym Jorku (2010), "Open City" w Lublinie(2011), "8 dzień tygodnia" w Galerii 13 Muz w Szczecinie, "Revolving Dysfunction" w Gruzińskim Tbilisi ( 2011), "Polish Box" w Maxo Gallery w Barcelonie, "Poland is not yet lost" w MicaMoca Gallery w Berlinie(2011), "Między rzeczywistością a nie rzeczywistością" w galerii Manhattan w Łodzi (2012) oraz „Od Faraona do Lady Gagi” w Muzeum Narodowym w Warszawie (2012). W 2010 odbyła rezydencję artystyczną w Nowym Jorku. Obecnie pracuje i mieszka w Warszawie.

Bank Pekao PROJECT ROOM:
We współpracy pomiędzy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski a Bankiem Pekao S.A. narodził się projekt wspierający młodą sztukę: Bank Pekao PROJECT ROOM. Sala, w której prezentowane są prace młodych artystów, przyjęła nazwę sponsora. Na przestrzeni dwóch lat począwszy od 23 kwietnia 2012 r. co dwa tygodnie w poniedziałki prezentujemy najciekawsze projekty przygotowane przez polskich, a także zagranicznych twórców. Bank Pekao PROJECT ROOM stwarza możliwość prezentacji najnowszych i najbardziej interesujących zjawisk artystycznych oraz buduje platformę do dyskusji o współczesnej sztuce, do której zapraszamy artystów, kuratorów, studentów i wszystkich miłośników sztuki.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Banku Pekao S.A.

Bank Pekao PROJECT ROOM
Ada Karczmarczyk
Świadectwo


otwarcie: 29 kwietnia 2013, g.19.00
godz. 19.30 – set didżejski
Wystawa potrwa do 19 maja 2013
Kuratorka: Monika Szewczyk

VOD

Informacje kulturalne, 07.12.2022

Informacje kulturalne, 06.12.2022


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE